Rush (2013) inceleme

thumb 1920 541412

Oscar ödüllü yönetmen Ron Howard’ın yönettiği ve Peter Morgan’ın yazdığı 2013 yapımı film izleyicilerini 1970’li yılların Formula 1 dünyasına götürüyor.

Rush

Efsanevi Pilotlar

Başrollerini Chris Hemsworth ve Daniel Brühl’ün paylaştığı film, efsanevi Formula 1 pilotları James Hunt ve Niki Lauda’nın rekabetini konu alıyor.

Yapım, Lauda ve Hunt’ın güçlü bir dostluğa dönüşecek olan amansız mücadelesinin duygusal ve psikolojik boyutunu seyirciye geçirmeyi oldukça iyi başarıyor. Filmde dönemin Formula 1 padoğunu, pilotların takımlarla ve takım arkadaşlarıyla ilişkilerini ve birbirleri ile mücadelelerini görmek mümkün. Rush, prodüksyonu, renkleri, kostümleri ve mekan tasarımları ile dönemin ruhunu oldukça iyi yansıtıyor. Hans Zimmer imzalı müzikler ise filmin albenisini kat kat arttırıyor. Yaklaşık 40 milyon dolar harcanan film IMDb’ de 8.1 puana sahip. Ayrıca vizyona girdiğinde pek çok olumlu yorum alan film, en iyi kurgu dalında BAFTA ödülü kazandı.

Rush

Gerçek Bir Hikaye

Başından itibaren ilgi uyandıran filmin temposu ise giderek yükseliyor. Film Hunt ve Lauda’nın amatör yarışçılar olarak tanışmaları ile başlıyor. İki pilotun yıllar süren rekabetlerinin filizlenmesini seyrediyoruz başlangıçta. Bu noktadan sonra ise tamamen zıt karakterle sahip bu ikilinin motor sporlarının zirvesine çıkmalarına ve dünya şampiyonluğu için kıyasıya mücadelelerine tanık oluyoruz. Kadınlara, alkole ve eğlenceye düşkünlüğü ile bilinen James Hunt, ham yeteneği ile harikalar yaratabilen bir pilot. Ailesinin onaylamamasına rağmen yarış pilotu olan Niki Lauda ise disiplin timsali gerçek bir profesyonel.

Filmin odak noktası ise bugün bile motor sporları dünyasında unutulmaz sezonlar arasında sayılan 1976 F1 sezonu. İki yıl önce katıldığı ve bir önceki yıl dünya şampiyonluğuna ulaştığı Ferrari takımıyla Niki Lauda, sezonun favori ismidir. Ancak bu kez rakibi Hunt McLaren yarış koltuğundadır ve karşı koyabilecek bir araca sahiptir. Sezon başladığında rekabette öne çıkan taraf Lauda olur. Ta ki Almanya’da dramatik bir kaza geçirene kadar. Lauda’nın yokluğunda olabilecek en iyi performansı sergileyen Hunt, şampiyonluk mücadelesini son yarışa taşımayı başarır.

Kazalar, trajik mağlubiyetler ve mucizevi zaferlerle dolu bu yapım, Formula 1’de amatör ruhun hala var olduğu otantik zamanları özleyenler için birebir. Mekanik bilgiler ve terimlerle doldurulmamış akıcı senaryosu ile motor sporlarına ilgi duymayan izleyiciye de oldukça keyifli bir 122 dakika vadediyor.

Rush filmini şuan Netflix üzerinden izlemek mümkün. Filmin fragmanını ise hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

Total
0
Shares
Önceki
Bojack Horseman

Bojack Horseman 7. sezon gelecek mi?

Sonraki
Elite

Elite 4. sezonda neler oldu?