Online

Online platformlarda yayımlanan 10 yerli dizi

Online içerik platformlarında yayımlanan 10 Türk yapımı

Yabancı yapımlarda kaybolup biraz da bizden bir şeyler izleyeyim, ama 120 dakika olmasın ve sansür olmasın diyenler için 10 dijital yerli dizi önerisi…

Fi (2017)

PuhuTV

Azra Kohen’in aynı adlı Fi, Çi ve Pi isimli kitaplarından uyarlanan psikolojik gerilim türündeki Fi, hayatta istediği her şeye sahip olan psikiyatrist Can Manay’ın evinin karşısında yaşayan Duru’yu görmesiyle başlayan çekişmeli bir aşk hikayesini anlatıyor. Başrollerinde Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür ve Berrak Tüzünataç gibi başarılı isimlerin yer aldığı serinin ikinci sezonu Çi adı altında devam ediyor.

Şahsiyet (2018)

PuhuTV

Başrollerini Haluk Bilginer ve Cansu Dere’nin paylaştığı dizide ikili Ezel’den sonra bir kez daha aynı dizide buluştular. Agah karakterini canlandıran Haluk Bilginer’in Uluslararası Emmy Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü almasıyla popülerliği bir kat daha artan dizinin konusu ise şöyle:

Agah, adli katip memurluğundan emekli olan bir adamdır. Beyoğlu’nda yalnız bir yaşam süren Agah’ın hayatı, kendisine alzheimer teşhisi konulmasıyla altüst olur. Tüm anılarını zamanla unutacak olmasının acısı karşısında büyük bir yıkıma uğrayan Agah, bir süre sonra bu durumun bir fırsat olduğunu fark eder. Agah, yıllardır ertelediği bir cinayeti işleminin tam zamanı olduğunu düşünür, çünkü hastalığından dolayı işleyeceği suçu unutacak ve bundan dolayı vicdan azabı çekmeyecektir. Agah’ın aldığı bu karar sadece onun değil cinayet büro amiri olan Nevra’nın da hayatını etkileyecektir.

Hakan: Muhafız (2018)

Netflix

İlk Türk Netflix orijinal yapımı bu dizi ilk sezonu ile çok ilgi görmüştü. İkinci ve üçüncü sezonunda gerçekçilik, efektler ve oyunculuklar eleştirilse de yine de dizi 4. sezon onayını aldı. Dizi, Hakan’ın sıradan bir şekilde süren hayatının, İstanbul’u korumakla görevlendirilmiş bir grubun üyesi olduğunu öğrenmesiyle tamamen değişmesinin ardından yeni güçlerini keşfetmeye başladıkça, çok hazırlıksız yakalandığı bu görevi kabul etmek istemese de başka çaresi olmadığını anlamasını konu alıyor.

7 YÜZ

BluTV

Onlne

Ünlü dizi Black Mirror‘ın bir anlamda yerli bir uyarlaması sayılabilecek 7 YÜZ, 7 bölümden oluşan ve her bölümü kendi içinde başlayıp biten bir başka hikayeyi konu alıyor ve bu karakterler en karanlık taraflarıyla yüzleşip hayatlarına devam etmeye çalışıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Tilbe Saran, Genco Erkal, Ekin Koç, Engin Hepileri, Melisa Sözen, Cem Davran ve Damla Sönmez bulunuyor.

Bartu Ben (2018)

BluTV

Blu TV dizisi Bartu Ben, kısa ömürlü şöhret kapısı olarak görülebilecek reytingi bol dizilerde oynamaktan sıkılan Bartu’yu anlatıyor. Parası biten Bartu, kuzeni Gizmo ve senelerdir görmediği dayısının tekrar hayatına girmesinin ardından dizilerde oynamadan hayatta kalmanın yolunu arar. Bu sırada kim olduğunu ve hayattan ne beklediğini de sorgulayan Bartu, yaşadığı gündelik problemlerle de izleyiciyi güldürüyor. Bartu Büyükçağlayan’ın senaryosunu yazdığı ve aynı zamanda başrolünde yer aldığı dizinin yönetmenliğini Tolga Karaçelik yapıyor. 1 sezon süren dizi 10 bölümden oluşuyor.

Aşk 101

Hakan Muhafız ve Atiye’den sonra Netflix’in 3 orjinal Türk yapımı olan bu dizi yayımlanalı çok olmadı aslında ama oldukça ses getirdi. 1990’lar Türkiye’sinde geçen ve günümüze uzanan Aşk 101, okula devam edebilmek için en sevdikleri öğretmenlerini okulda tutmak üzere plan yapan 17 yaşında bir grup gencin hikayesini konu alıyor. Öğretmenlerini yeni basketbol koçlarına aşık etmek üzere işe koyulduklarında ise asıl kendileri aşkı keşfetmeye başlıyorlar.

Alef (2020)

BluTV

10 Haziran 2020’de yayımlanmaya başlayan bu yeni sayılabilecek dizi Alef, İstanbul Boğazı’nda bulunan bir cesedin ardından, seri cinayetler işleyen bir katilin varlığına ve onu bulmaya çalışan dedektiflerin hikayesine odaklanacak. Hayata bakışları oldukça farklı olan bu ikiliye bir de üniversite de öğretim görevlisi olan Yaşar karakteri eklenecek. Yaşar karakterine ise Melisa Sözen hayat veriyor olacak. Kemal, Settar ve Yaşar seri cinayetleri çözmeye çalışırken aslında yüzlerce yıllık bir sırrı da çözecekler. Dizi kadrosunda Kenan İmirzalıoğlu Melisa Sözen, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal, Berkay Ateş, Müfit Kayacan, Haldun Boysan ve Ece Dizdar’ı bulunduruyor.

Atiye (2019)

Netflix

Netflix’in ikinci orjinal Türk yapımı olan ve başrollerinde Beren Saat, Mehmeh Günsur, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun ve Başak Köklükaya gibi isimleri bulunduran Atiye‘nin konusu ise şöyle;

Genç ve güzel bir ressam olan Atiye ailesi ve sevgilisi Ozan ile son derece sıradan ve mutlu bir yaşam sürdürmektedir. Atiye’nin tüm düzeni bir gün dünyanın en eski tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe’ye gerçekleştirdiği gezi ile tamamen değişir. Atiye’nin söz konusu bölgede yaptığı bu turistik amaçlı gezi sırasında, Erhan adındaki bir arkeolog, Atiye ile Göbeklitepe arasında mistik bir bağ olduğunu fark eder. Hayli ilgisini çeken bu gizemli olayın peşine düşmeye karar veren Atiye, antik tapınakta geçmişini aramaya ve tapınak ile kendisi arasındaki bağın ne olduğunu anlamaya karar verir.

Masum (2017)

BluTV

Türkiye’nin ilk profesyonel internet dizisi olan ve başrollerinde Haluk Bilginer, Okan Yalabık, Tülin Özen, Serkan Keskin ve Ali Atay’ı izlediğimiz bir polisiye dizisi olan Masum, Haluk Bilginer’in canlandırdığı karakter olan emekliliğe ayrılan Cevdet’in, huzur içinde yaşamak için karısıyla birlikte bir çiftliğe taşınmaya karar vermesinin ardından bir gece küçük oğullarından gelen korkunç bir haber ile ailenin hayatının mahvolmasını konu alıyor.

Rise of Empires: Ottoman

Netflix

İstanbul’un fethi pek çok romana, filme, diziye esin kaynağı olmuştu. Çağ açıp çağ kapayan bu önemli olayı, bir de Netflix ele aldı. 15. yüzyılda yaşamış olan Fatih Sultan Mehmet’in hikâyesine odaklanan dizi, Sultan II. Mehmed’in 13 yaşında tahta çıkması ile başlayan ve ardından İstanbul’un fethini ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselişini konu alıyor.

Belgesel ve kurgunun iç içe geçtiği bir kurguya sahip olan bu dizinin anlatım bölümlerini ise Game of Thrones dizisinde Tywin Lannister karakterini canlandıran Charles Dance üstlendi. Bu belgesel dizinin oyuncu kadrosunda Cem Yiğit Üzümoğlu, Tuba Büyüküstün, Birkan Sokullu, Selim Bayraktar, Osman Sonant, Damla Sönmez, Tolga Tekin ve Ushan Çakır bulunuyor.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.