never have i ever

Never Have I Ever inceleme

Netflix'in yeni dizisi Never Have I Ever geçtiğimiz günlerde yayımlandı

Yaratıcısı Mindy Kaling’in anılarından esinlenerek yazılan dizi Never Have I Ever, 27 Nisan tarihinde 1. sezonu ile izleyiciyle buluştu.

Dizi, annesi ve babası Hindistan göçmeni olan Devi’nin hayatına odaklanıyor. Devi Amerika’da doğmuş olsa bile ailesinin geleneksel tutumu ile yetiştirilmiş. Bu durum bazen arkadaşları ile çatışmasına ve Amerikan hayatı için normal olan davranışlarının annesini kızdırmasına yol açıyor. Küçüklüğünden beri babasına çok düşkün olan Devi beklenmedik şekilde babasını kaybedince ağır bir travma geçiriyor ve 3 ay boyunca bacaklarını kullanamıyor. Bir süreliğine tekerlekli sandalyeye mahsur kalan Devi’nin lisedeki ilk yılı pek iyi geçmiyor.

Okulda lakaplar takılan ve acınan kız durumuna düşen Devi’nin tek dayanağı en yakın iki arkadaşı. Yaz tatilinde yeniden yürümeye başlayan Devi, lise ikinci sınıfının çok daha güzel olması için bazı planlar yapıyor. Arkadaşları Eleanor ve Fabiola ile “havalı” çocuklar olmaya çalışıyorlar. Babasının ölümünün ardından terapiste gitmeye de başlayan Devi, dışarıdan umursamaz ve mutlu gözükse de içinde hala babasına karşı duyduğu büyük özlemi bastıramıyor. Annesi Nalini ve kuzeni Kamala ile yaşayan Devi okuldaki en popüler ve yakışıklı çocuk sayılabilecek Paxton ile ilgili hayaller kuruyor. Sıradan bir genç kurgu gibi gözükse de bu dizi sadece baş rolün hikayesine değil yardımcı karakterlerin de hikayesine odaklanıyor.

Mindy Kaling imzalı gençlik dizisi "Never Have I Ever", 27 Nisan ...

Herkesin güzelliğine hayran olduğu kuzeni Kamala, dışarıdan çok mutlu gözükse bile ailesinin mutluluğu ve kendi mutluluğu arasında kalıp ne yapacağını şaşırınca güzelliğin her şeye çözüm olmadığını anlıyoruz.

Yakın arkadaşı Fabiola’nın aslında eşcinsel olması fakat bir türlü ailesine veya arkadaşlarına açılamaması, LGBT bireylerinin empati kurabileceği bir durum. Sonunda cesaretini toplayıp herkese gerçeği söyleyince hem ailesi hem de arkadaşları tarafından destekleniyor.

Ben Gross, zengin bir aileye sahip ve çok başarılı bir öğrenci olsa bile işleri yüzünden anne ve babası ona hiç ilgi gösteremiyor. Kız arkadaşının da onu sadece parası için sevdiğini düşünen Ben, gerçekten çok yalnız. Dizinin sonunda düşman tavırları bırakınca Devi ile iyi anlaşıyorlar.

Devi’nin bir diğer yakın arkadaşı Eleanor ise annesi gibi iyi bir aktör olmaya çalışıyor fakat annesinin ona uzun süredir pek çok yalan söylediğini öğrenince ve annesi onu bir kez daha terk edince hayatı alt üst oluyor. İlk başta oyunculuk kariyerinden ve renkli hayatından kendisini mahrum bırakan Eleanor arkadaşları sayesinde iyileşip eski güzel hayatına dönüyor.

Never Have I Ever' Season 2: Netflix Renewal Status & Release Date ...

Sadece baş karaktere bağlı kalmayıp yardımcı karakterlerin hayat hikayelerine de anlatması diziyi diğer gençlik yapımlarından farklı kılan bir nokta. Ayrıca dizinin pek çok oyuncusu için bu dizi ilk aktörlük deneyimi olmasına rağmen çok iyi bir iş çıkarmışlar. Yani oyunculuklar da çok iyi.

Dizide Hint kültürüne referanslar da var. Örneğin bir bölümde Ganesh Puja kutlamalarına tanık oluyoruz. Kostümler, dekor, oyuncuların aksanları ve dizide sıkça kullanılan renkler sayesinde kendinizi Hindistan’da gibi hissediyorsunuz.

Never Have I Ever”: Mindy Kaling's Leading Lady Maitreyi ...

Dizinin başka bir ilginç özelliği ise ünlü tenisçi John McEnroe tarafından seslendirilmesi. Yani Devi ve arkadaşlarının yaşadıklarını bize John anlatıyor. Bu daha önce hiçbir Netflix dizisinde denk gelmediğim bir durum. Hatta bir bölümde Brooklyn 99 dizisinden Jake Peralta rolü ile tanıdığımız Andy Samberg bile anlatıcı olarak karşımıza çıkıyor.

Funny And Sincere Quotes About Parenthood From Andy Samberg ...

Dizi bazı Riverdale referansları da içeriyor. Devi’nin kuzeni Kamala aşk hayatı konusunda ne yapacacağını bilemediği çıkmazlara girince Betty Cooper ve Jughead Jones ilişkisinden esinlenerek gerçek aşkının peşinden gitmek için cesaret buluyor.

 

Arkadaşlık, aşk ve ergenlik sorunlarının ele alındığı bu dizi, basit bir gençlik dizisi gibi gözükse de aslında bundan çok daha fazlasını içeriyor. Dram ve komedi ögelerinin bir arada bulunduğu Never Have I Ever 10 bölümden oluşuyor. Ortalama bölüm süresi 25 dakika olan diziyi Netflix üzerinden izleyebilisiniz.

Dizinin ana fragmanına aşağıdan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler!

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.