Netflix’in ilk Türk yapımları

ztruG6mR07igZWchQHiaFkND8Di

Netflix,  bu güne dek toplamda 3 adet Türk yapımı dizi yayınladı: The Protector, Atiye ve The Rise of Empires Ottoman. Gelin onlar üzerine kısaca konuşalım.

Hakan: Muhafız (The Protector)

Hakan: Muhafız, ilk Türk orijinal yapımı Netflix dizisiydi. 2 sezon süren dizi 2018 yılında yayınlanmış ve ülkemizde gerek negatif gerekse de pozitif olan  birçok yorumla karşılanmıştı. Çağatay Ulusoy, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü gibi ünlü isimlerin başrolünde yer alması ve fantastik bir havası olması seyirciyi heyecanlandırmıştı.

hakan

Konusu kısa hatlarıyla İstanbullu bir gencin gizli bir bağı keşfetmesi, şehri ölümsüz bir düşmandan kurtarmak için adeta İstanbul’un muhafızı olmasıdır. Aldığı en büyük eleştiri elbette görsel efektlerle alakalı olmuştu. Bu konuda geride olduğumuzu kabul etmeyen yoktur diye düşünüyorum zaten. Senaryoda da ufak çatlamalar olduğu görülse de Hakan: Muhafız, ilk Netflix Türk orijinal yapımı olma özelliğini koruyor.

Atiye

Atiye, The Protector‘a kıyasla daha çok heyecanla beklendi ve daha çok konuşuldu diye düşünüyorum. Beren Saat ve Mehmet Günsur’un başrollerinde yer aldığı dizi gizem-dram türünde bir yapım.

aat

Atiye, İstanbul’da sıradan bir hayat sürerken Göbeklitepe’de -dünyanın en eski tapınağı- yapılan bir keşifle hayatında büyük değişimler yaşanacaktır. Atiye bu tapınakta geçmişi, aralarındaki bağı ararken seyirciye de heyecanlı bir yolculuk yaşattıracak. Tarih ile günümüz arasında ilişkiler kurması, sağlam bir senaryosu olması nedeniyle Atiye, iyi veya kötü yorumlar aldı. Elbette mükemmel değil ancak bu türde yapılan ilk çalışmalarda kusursuz bir örnek de bekleyemeyiz.

Rise of Empires: Ottoman

Son olarak Rise of Empires: Ottoman. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan dizi diğerlerine kıyasla farklı bir kategoride. Orijinal dili İngilizce ve bir kurgudan çok belgesel yönünde ilerliyor. Osmanlı’nın yükseliş dönemini ve İstanbul’un fethini konu alan dizinin özellikle oyunculukları çok beğenildi.

620 400 netflix rise of empires ottoman dizisinin ilk detaylarini paylasti 750x481.88405797101444 5df21cbc0e2f4 1

Eğer üçünü de izlediyseniz sizin aralarından en beğendiğiniz hangisi oldu? Netflix‘in ülkemizde bulunan yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu zamanlarda halen Türk yapımı çıkarmasını da takdir ediyor, devamını diliyoruz.

Total
0
Shares
Önceki
1885041

Kuzeydeki Kraliçe: Sansa Stark

Sonraki
rise of empires ottoman

Rise of Empires: Ottoman hakkında ne biliyoruz?