Mutlaka izlenmesi gereken 10 bilim kurgu dizisi

bilim kurgu

Gün geçtikçe popüleritesini katlamaya devam eden bilim kurgu türü, izleyici tabanını gerek yeni gerekse de eski dizilerle korumaya devam ediyor. Bu içeriğimizde, bilim kurgu tutkunlarının izlemeleri gereken 10 bilim kurgu dizisini derledik.

bilim kurgu dizileri

1. Black Mirror (8.8)

Yayımlandığı günden bu yana gündemden düşmeyen Black Mirror, Netflix’in IMDb puanı en yüksek dizileri arasında yer alıyor. Her biri 3 bölüm olmak üzere 5 sezondan oluşan dizide her bölüm farklı bir olayı konu ediniyor. Yeni teknolojiler tarafından her gün yeniden şekillenen hayatlarımızı konu edinen dizi, yakın gelecekte bizi bekleyecekler hakkında fikir edinmemizi de sağlıyor.

2. Dark (8.8)

Netflix’in en popüler dizilerinden biri olan Dark, karmaşık olay örgüsü ve kurgusuyla özellikle sosyal medyada gündem olmuştu. İlk olarak 2017 yılında yayımlanan dizinin 3 sezonu bulunuyor. 2019 yılında başlayan hikayede zaman zaman 1986 ve 1953 yıllarına gidiyoruz. Widen isimli Alman kasabasında her 33 yılda yaşanan olaylar, bizi dizinin içine doğru çekiyor.

3. The 100 (7.6)

Kass Morgan’ın aynı isimli kitabından bir uyarlama olan dizinin 7 sezonu bulunuyor. Tam bir kıyamet sonrası hikayesi olan dizi, bir nükleer patlama sonucu yaşanmaz hale gelen dünya ve insan ırkının sürdürülmesi düşüncesiyle 12 farklı ulustan toplam 400 kişinin bir uzay aracında yaşamaya başlaması temeline dayanıyor.

Patlamadan 97 yıl sonra, uzayda yaşam mücadelesi veren insanlar arasından 100 kişinin dünyaya gönderilmesiyle hikaye başlıyor. Yaşanabilirliği sorgulanan ve türlü tehlikelerle dolu olan dünya gezegenine, dünyayı sadece kitaplardan okuyan 100 gencin gelmesini düşünün, oldukça zor ve tehlikeli olmalı.

4. Colony (7.4)

Başrollerinde Josh Halloway, Saray Wayne Callies ve Peter Jacobson gibi isimlerin bulunduğu dizinin 3 sezonu bulunuyor. USA Network kanalı tarafından yayımlanan Colony, yakın gelecekte gerçekleşen bir uzaylı istilasını konu alıyor.

5. To The Lake (7.3)

Rus yapımı olan dizi, çok hızlı yayılan bir salgın sonucu değişen hayatları konu ediniyor. Henüz 1 sezonu bulunan dizi, konusunu Yana Vagner’in aynı isimli romanından alıyor. İnsanlığın sonunu getirebilecek tehlikeli bir salgında verilen yaşam mücadelesini görüyoruz. Covid-19 ile birlikte salgın konularını daha fazla düşündüğümüz şu günlerde sizi içine çekecek bir yapım.

6. Into The Night (7.1)

Bir uçaktaki yolcuların, kozmik bir durum sonucu güneşle olan yarışlarını konu edinen dizi 2020 yılında Netflix tarafından yayımlandı. Belçika yapımı olan dizinin kadrosunda Türk oyuncu Mehmet Kurtuluş da yer alıyor.

7. Salvation (7.0)

Bir MIT öğrencisi ile bir teknoloji milyarderinin yolunun kesişmesiyle başlayan dizi, Pentagon’un da dahil olmasıyla hareketleniyor. Bulgulara göre, 6 ay içerisinde Dünya’ya çarpması beklenen bir asteroid, herkesin hayatını değiştirir. MIT öğrencisi Liam ve milyarder Darius Tanz ise asteroid felaketine karşı bir proje başlatır.

8. Tribes of Europa (6.8)

Yaşanan bir felaket sonrası Avrupa’da tüm dengeler değişir. Tribes of Europa, kıyamet sonrası oluşan mikro devletler ve onların arasında yaşanan savaşta hayatta kalmaya çalışan 3 kardeşin mücadelesini konu ediniyor. İlk defa 21 Şubat 2021’de Netflix’te yayımlanan Alman yapımı dizi, kesinlikle kaçırılmayacak bir tat.

9. Biohackers (6.7)

Netflix Almanya yapımı olan dizi, ilk defa 2020’nin Ağustos ayında yayımlandı. Bir tıp öğrencisi olan Mia’nın, Almanya’daki en iyi üniversitelerden birine girmesiyle hikaye başlıyor. Mia’nın okula girmekteki asıl amacı, bir aile ve bir profesörü birbirine bağlayan geçmişi ortaya çıkarmaktır. Genetik düzenlemeler, komplolar, dram ve nicesine doyacağınız bir yapım olan Biohackers’ın 2. sezonu, 9 Temmuz 2021’de izleyiciyle buluşacak.

10. The Rain (6.3)

Yağmur ile yayılan bir virüs, maruz kalan insanları öldürmeye başlar. Dizi, bir sığınak sayesinde yağmurdan kaçabilen iki kardeşin, tekrar yeryüzüne çıkmasıyla başlayan yeni hayat mücadelesini konu alıyor. Netflix yapımı The Rain; yaşanan dostluklar, aşk ve çatışmalarla birlikte bir gençlik dizisi niteliği de taşıyor.

Bonus

Brezilya yapımı olan bu dizide, dünyanın sınırlı kaynakları neredeyse tükenmiştir. Kaynakları tükenen dünyada toplum ikiye ayrılır: zenginler ve fakirler. Bir yanda sefalet çekenler varken bir yanda ise kaynak sıkıntısı olmayan zengin azınlık bulunmaktadır.

Sefalet içinde yaşayan halka daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için her yıl bir şans verilir. Bu şans, zorlu dereceleri bulunan bir yarışmadır ve bu yarışmadan sadece %3’lük bir kısım diğer tarafa geçebilmektedir. Sosyal adaletsizliğin en keskin halini göreceğiniz bu diziyi kaçırmayın derim!

Total
0
Shares
Önceki
Volver

Volver (2006) inceleme

Sonraki
Black Adam

Black Adam çekimlerinin sonuna yaklaşıldı