Mükemmel Aile Olma Kılavuzu – 2021 İnceleme

The Guide to the Perfect Family

Mükemmel Aile Olma Kılavuzu, ilk bakışta modern çağın yaşam ve ebeveynlik tarzı üzerine yapılmış bir komedi filmi gibi görünüyor ancak satır aralarında bu yeni çağın insanının dramına da şahit oluyorsunuz. Netflix‘in 2021 Temmuz filmlerinden olan filmin orijinal ismi Le Guide Dela Famille Parfaite iken film tüm dünyada The Guide To The Perfect Family ismiyle gösterime girmiş. Ülkemizde ise Mükemmel Aile Olma Kılavuzu olarak izleyebiliyoruz. Dönemin insanlar üzerindeki baskısının ve toplumun giderek gösteri toplumuna dönüşmesinin eleştirisini başarılı bir mizahla yapıyor film.

Mükemmel Aile Olma Kılavuzu

Filmin Künyesi

Filmin yönetmeni filmin de geçtiği Kanada’dan olan Ricardo Trogi. Senaryosu ise François Avard, Jean François Leger ve filmin başrol oyuncularından biri olan Louis Morissette tarafından kaleme alınmış. Senaryo yazarlarından Louis Morissette’yi filmde ailenin babası olarak izlerken, anneyi ise Catherine Chabot canlandırıyor. Ergenlik sorunları ile başa çıkmaya çalışan genç kız rolünde Emile Bierre’yi izleyeceksiniz.

mukemmel aile olma kilavuzu

Mükemmel Aile Olma Kılavuzu ‘nun Hikayesi

Kamera kalabalık bir sınıf ortamında açılıyor. İçinde bulunduğumuz çağda çocuklardan ve okullardan beklentilerin ne kadar yüksek olduğunu göstererek başlıyor film. Beklentileri yüksek velilerin sınıf öğretmenine taleplerini ilettiği bu veli toplantısı sahnesi günümüz ebeveynlerinin en fazla aşina olduğu durumlardan birini gerçekçi bir biçimde yansıtıyor. Bu sahnenin filmle olan bağlantısını göremeden yaşantısını konu edindiği ailenin evine dönüyor kamera. Çocuklarının büyüme aşamaları sosyal medyadan yansıyan fotoğraflarla gösterilen Dubois ailesi, Kanada’nın Quebec kentinde yaşıyor. Filmin bu sahneleri her biri modern çağın özelliklerini taşıyan üyeleriyle sıradan bir aileyi tanıtıyor.

Evin babası, kendisi iş yerindeki performans baskısından bunaldığı halde aynı baskıyı on birinci sınıfa giden kızı Rose’a uygulayan başarı odaklı bir ebeveyn. Rose, günümüzdeki her ergen gibi gözünü telefon ekranından ayırmayan sıradan bir genç kız. Her saati babası tarafından planlanan yaşamından nefret ediyor. Babasının başarı baskısı yüzünden sürekli yanlış kararlar alıyor. Üvey annesiyle ve şımarık üvey kardeşiyle yaşamak zorunda kaldığı için mutsuz. Ailesinin küçük kardeşine davranışlarından hiç hoşlanmıyor. Annesini özlüyor.

Filmde Rose, ailesi tarafından “Fazla ebeveynlik” gören çocukları temsil ediyor. Hayatı ailesi tarafından yönetilen tüm çocuklar gibi amaçsız ve kendini tanımıyor. Filmdeki ebeveynlerin neredeyse tamamı ebeveynlikle akıllarını bozmuş durumdalar çünkü modern çağın beklentilerinin farkındalar. Bu beklentiler onları strese sokuyor. Bu stres nedeniyle de kendilerini her şeyin en iyisini yapmak ve çağın beklentilerini karşılayacak çocuklar yetiştirmek zorunda hissediyorlar. Mükemmel görünmek, mükemmel davranmak ve kendilerinden beklenen o mükemmel çocukları yetiştirebilmek için sürekli koşturmak zorunda kalıyorlar ancak kendileri için bu kadar koşturulan çocuklar bu durumdan hiç mutlu değiller çünkü onların beklediği bu değil.

Normal çocukluk davranışlarının aileler tarafından sürekli “Teşhis” ve “Tedavi” edilmeye çalışılması, çocukların psikolojilerinin abartılı bir biçimde korunmaya çalışılması, sakinleştirici ilaç isimlerinin ebeveynler tarafından ezbere bilinmesi gibi yeni nesil ebeveynliğin patolojik durumları hem çok güzel tespit edilmiş hem de çok ince bir mizahla anlatılmış.

Eski kuşağın eleştiri oklarına sık sık hedef olan “Z kuşağı” karakterini, nefret ettiği halde kendini Starbucks kahvesi içmek zorunda hisseden, TED Konuşmalarını dinleyip gaza gelen, iş yerinden beklentileri uç noktalara ulaşmış Pierre Luc yansıtıyor. Üstün potansiyelli olduğunu düşünen ebeveynleri tarafından büyütülmüş Pierre Luc, Z kuşağının ironik bir tiplemesi. Patronlarının kendisine ebeveynlerinin davrandığı gibi davranmasını bekleyen ve üstün potansiyelini sıradan işler için harcamak istemeyen bu karakterin babasıyla aynı şirkette olması ve babasının hala arkasını toplamaya çalışması Z kuşağı prototipini başarıyla yansıtıyor.

Film, gösteri toplumunun eleştirisini de Dubois ailesinin sosyal medya bağımlısı annesi üzerinden yapıyor. Tüm sosyal medya aileleri gibi tematik fotoğraf çekimi bağımlısı olan Bayan Dubois, bir diğer yönüyle de doğru davranma kaygısı nedeniyle içinden geldiği gibi davranamayan ebeveynleri temsil ediyor. Ailenin babası Bay Dubois ise modern dünyada kariyer rekabetinin farkında ve tek kaygısı çocuklarının bu rekabette geri kalması. Bu korkudan muzdarip olan her ebeveyn gibi Bay Dubois de çocuklarını kurstan kursa koştururken onlar için iyi bir şeyler yaptığını düşünüyor. Öte yandan tam bir erilist olan bu adam aile ya da baba olmanın ne anlama geldiğinin aslında tam olarak farkında bile değil.

Dubois ailesinin her üyesi aslında derin bir yalnızlık içinde ve kendisinden beklenen ne ise onu yapmaya çalışarak yaşıyor. Bunun sürdürülebilir bir şey olmadığını anladıklarında da hikayede dönüşüm başlıyor.

Filmin fragmanını hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki
The Last Duel filminin ilk fragmani yayinlandi

The Last Duel filminin ilk fragmanı yayımlandı