chernobyl dizisi gorsel

Mini dizi Chernobyl

Son güncelleme:

Chernobyl, Amerikan-ingiliz ortak yapımı olan bir mini dizidir. Bir sezondan ve beş bölümden oluşan bu dizi Amerika’da HBO kanalında 6 Mayıs 2019’da, İngiltere’de ise Sky Atlantic kanalında 7 Mayıs 2019’da yayımlandı.

Başrollerinde Jared Harris, Stellan Skarsgåd ve Emily Watson olan tarihi drama dizisinde tarihin en korkunç insan yapımı felaketlerinden biri olan Chernobyl nükleer felaketinin gerçek hikâyesi, Avrupa’yı düşünülemez felaketten kurtarmak için kendilerini feda eden cesur erkek ve kadınları anlatılıyor.

1986 yılının Nisan ayında, Sovyet Ukrayna’da meydana gelen nükleer felaketinin neden ve nasıl oluştuğunu, sonuçlarının neye yol açtığını kimleri nasıl etkilediğini, kimlerin neler yaptığını izliyoruz bu dizide.

Bu dizi Nobel ödüllü yazar Svetlana Aleksiyeviç’in Çernobil’den Sesler adlı kitabında anlatılan Pripyat halkının anılarına dayanmaktadır.

Hatta dizi Sovyetler Birliği dönemi eleştirisi çektiği sebebiyle Rusya’da tepki gördü. Rusya Komünistleri Partisi dizinin Rusya’da erişiminin engellenmesini istedi.

Dizinin ne kadar başarılı olduğunu ve birçok kişi tarafından ne kadar çok sevildiğini IMDb puanının 9,4 olmasından da anlayabiliyoruz. Bu da diziyi IMDb’ye göre gelmiş geçmiş en iyi 5. dizi yapıyor. İzleyen çoğu kişinin yorumu ise çok gerçekçi ve çarpıcı olduğu yönünde.

Bu fazlasıyla iyi mini diziyi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla İçerik
Sweet Tooth
Sweet Tooth 2. sezon ne zaman?