Mary Shelley (2018) inceleme

Mary Shelley Movie

Mary Shelley‘i ünlü kitabı Frankenstein‘den uyarlanan filmler nedeniyle bir yazar olarak tanıyor olabilirsiniz ya da büyük feminist Wollstonecraft ve filozof William Godwin’in kızı olarak. Bu filmdeyse onun bilmediğiniz yönlerini; içinde taşıdığı derin yalnızlığı, terk edilmişlik duygusunu ve yazma konusundaki korkularıyla birlikte bir kadın olarak edebiyat dünyasında kabul görme çabalarını göreceksiniz. Bilindiği gibi kitabın ilk baskısı anonim olarak yayımlanmış ve kocasının kitaba ön söz yazmış olması nedeniyle bir süreliğine de olsa edebiyat dünyasında kitabın onun tarafından yazılmış olduğu kabul edilmişti. Film, Mary Shelley’nin hayat hikayesinin küçük bir bölümünü içermekle birlikte asıl olarak kocasıyla tanışması ve kitabı yazma sürecini içeren bu bölümlerini anlatıyor.

Mary Shelley Movie

Künye

Filmin senaryosunu feminist senaryolar yazan Emma Jensen kaleme almış. Yönetmenliğini ise Suudi Arabistanlı ilk kadın yönetmen olan Haifaa Al Mansour yapıyor. Kostümleri ve dekorlarıyla görsel olarak da mükemmel olan filmde Mary Wollstonecraft Godwin’i Elle Fanning canlandırırken kocası şair Percy, Douglas Booth tarafından canlandırılıyor. Ünlü filozof William Godwin’e ise Stephen Dillane hayat vermiş. Tom Sturridge, çılgın Lord Byron olarak (George Gordon Byron) müthiş.

Mary Shelley Konusu

Godwin ailesi iki kızları ve oğullarıyla birlikte küçük kitapçı dükkanlarının da bulunduğu dairelerinde yaşamaktadır. Kızlarından biri kendisinden beklenen türde davranışlar sergilerken diğerinin aklı fikri hayalet kitaplarında ve şehir mezarlığındadır. Üvey annesini çok sinirlendiren bu davranışlarının nedeni genç kızın ölmüş annesinin yanında olmak istemesidir. Daha on günlük bir bebekken kaybettiği annesinin mezarının başındayken kendini iyi hisseden genç kız, hayalet hikayelerini de kaybedilenlerin geri dönmesi olarak yorumlamaktadır. Annesinin ölümünü kendi doğumu ile bağdaştıran genç kız büyük bir vicdan azabı ve yalnızlık çekmektedir fakat üvey annesi için bu davranışlar tamamıyla sorumsuzca ve kabul edilemez davranışlardır.

Kızının üvey annesi ile sürekli tartışmasından yorulan babası onu korumak için şehir dışında yaşayan bir tanıdığının yanına yollayarak evden uzaklaştırmak ister. Ona göre bu, annesi ve babası gibi bir yazar olması beklenen kızının kendi sesini bulabilmesi için de büyük bir fırsat olacaktır. Genç kız burada hayatının aşkı olacak ve tüm hayatını kökünden değiştirecek olan genç şair ile tanışır. Romantik aşığıyla çok mutlu vakit geçirmektedir ancak üvey kardeşinin hastalık oyunu nedeniyle eve geri dönmek zorunda kalınca ilişkileri yarım kalır.

Marry Shelley Percy Shelley

Genç kızı takip eden şair, bir filozof ve yazar olan babasından ders alma bahanesiyle evlerine kadar girer. Evli olduğunu aileden gizleyerek kızlarıyla yakınlaşır fakat hesap etmediği bir şekilde karısının aileyi ziyarete gelmesiyle her şey değişir. Aşıklar için bu durum önemsiz olsa da genç kızın babası böyle bir ilişkiye asla müsaade etmez. Babasının bu ikiyüzlü davranışı genç kızı çileden çıkartır zira babası da annesi ile evlilik dışı bir ilişki yaşamıştır. Artık aşıklar bir karar vermek zorundadırlar. Kaçmaya karar verdiklerinde Marry, kız kardeşini arkasında bırakmak istemez. Böylece iki kız kardeşin bu çılgın yazarla olan macerası başlar.

Üçlü, fakirlik içerisinde sefil bir yaşam sürerken genç şair bir alacağını hatırladığını söyleyerek bir anda inanılmaz bir servet sahibi olur. Üçlü lüks bir yaşam sürmeye başlar fakat kısa bir süre sonra bunun yalan olduğu ortaya çıkar.

Katıldıkları bir bilim gösterisinde Lord Byron ile tanışırlar. Galvanizm hakkındaki bu gösteriyi izleyen Marry, ölmüş olanların yeniden canlandırılması fikriyle büyülenir. Annesi ve kaybettiği bebeği nedeniyle ölüme karşı büyük bir ilgisi olan genç kız için böyle bir ihtimal büyüleyicidir. O akşamdan sonra ölülerin canlandırıldığı rüyalar görmeye başlar.

Claire ise Byron ile arasında oluşan çekimin aşk olduğunu düşünmektedir. Aynı gece Byron ile buluşmak için evden kaçan Claire ondan hamile kalınca Cenevre’ye gitmek zorunda kalırlar. Cenevre’deki kasvetli evde yaşamaya başlayan grup, dinmek bilmez fırtına yüzünden dışarıda vakit geçiremeyince aralarında bir edebiyat yarışması düzenleyerek eğlenmeye karar verir. En iyi korku hikayesini yazan yarışmanın galibi olacaktır. Böylece Frankenstein kitabının yazılış süreci başlar.

Filmde yazılış süreci anlatılan Frankenstein, filmin sonunda tamamlanmış olan kitabı okuyan Claire’nin gözyaşları içinde söylediği gibi: ”Yalnızca bir yaratık kitabı değil. Bu terk edilmenin kitabı”, ya da doktorun söylediği gibi “Bir narsist tarafından terk edilmenin kitabı.”

Filmin fragmanına hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki
Woodstock ‘99 Peace Love and Ragden Ilk Fragman Yayinlandi

Woodstock 99: Peace, Love, and Rag’den ilk fragman yayımlandı