Luxor (2021) inceleme

Luxor

Luxor, ismini filmin çekildiği Mısır’ın aynı isimli şehrinden alıyor. Mısır’ın önemli antik kentlerinden biri olan Luxor, bir yandan olay örgüsüyle etkilerken diğer yandan da sizi bir geziye çıkarıyor. Film kahramanı Luxor‘un tapınaklarını ve mezarlarını gezerken siz de onunla birlikte bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Arkeoloji ve psikoloji bilimlerine ilginiz varsa bu film tam sizin için.

Luxor 1

Künye

Filmde Hana karakterini Andrea Riseborough canlandırıyor. Hana; büyük acılar yaşamış, güçlü bir kadındır. Filmin büyük kısmında Hana’nın yaşadıklarına ve kendini toparlayışına şahitlik ediyoruz.

Karim Saleh (Hana’nın eski aşkı Sultan), Salima Ikram (Arkeoloji grubunun lideri) olarak karşımıza çıkıyor. Gerçek bir arkeolog olan Salima Ikram, filmde de kendi bilgi birikimini rolü ile ortaya koyuyor. Filmin yazarı ve yönetmeni Zeina Durra. Zeina Durra; ikinci filmi olan Luxor’un hikayesini Mısır’da, tapınak sütunları arasında gördüğü yürüyen bir kadından esinlenerek yazmış.

Film, 2020 Sundance Film Festivali’nde gösterime girmişti. 2021 yılında ise dijital platformlar tarafından satın alınarak yayımlanmaya başladı.

Adsiz tasarim 2

Luxor konusu

Hana, savaş travmaları biriminde çalışan bir cerrahtır. Suriye – Ürdün sınırında görev yapan Hana, burada şahit olduğu acılardan sonra bunalıma girer. Biraz dinlenmek ister ve bir sonraki görev yeri olan Yemen’e gitmeden önce Mısır’ın Luxor adlı kentine gelir. Tapınaklarda ve mezarlarda gezinmekten zevk alan Hana, ne aradığını bilmeden günlerce şehri dolaşır. Kendini yalnızca bu eski tapınaklardayken huzurlu hisseder. Hana’nın bu huzursuz, sürekli dalgın ve düşünceli hali otel çalışanının dikkatini çeker. Kadın Hana’yı bir Şaman’a götürmek ister fakat iyileşme konusunda ümidi olmayan ve bu tür şeylere pek inanmayan Hana, bu teklifi kabul etmez.

Luxor Movie

Kendisine bu şehrin iyi geldiğini anlayan fakat nedenini bir türlü çözemeyen Hana, Nil Nehri’ne yaptığı gezide eski sevgilisi Sultan’a rastlar. Onunla karşılaşmaktan ve birlikte vakit geçirmekten mutlu olur fakat onu yeniden hayatına alma konusunda isteksizdir. Hana, geleceğe dair planlar yapmaktan vazgeçmiş, mutluluğa dair olan ümidini kaybetmiştir. Sultan ise hayatın her anından zevk almaktadır. Hana’yı yeniden birlikte olmak için ikna etmeye çalışan Sultan, onun güvensiz ve yorgun halinin sebebini anlamakta zorlanır.

Birlikte sarhoş oldukları bir akşam Hana yaşadığı travmaları Sultan’a “Hiç kimsenin görmek istemeyeceği kadar acı gördüm.” diyerek anlatır. Filmin ilerleyen kısımlarında Hana iyileşmeye karar verir ve bunun için otel çalışanının bahsettiği o Şaman’a bile gider.

Film boyunca Hana’nın kendisi ve geçmişiyle olan mücadelesini izliyoruz. Yavaş yavaş kendini keşfeden ve iyileşmeye başlayan Hana, filmin sonunda ilk haline göre oldukça farklı biri olarak çıkıyor karşımıza. Henüz izlemediyseniz bir an önce izlemelisiniz.

Filmin fragmanına hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki
Sevgilimden Son Mektup

Sevgilimden Son Mektup çok yakında Netflix’te

Sonraki
Penceredeki Kadın

Penceredeki Kadın (2021) inceleme