Listeleri altüst eden en iyi 5 İspanyol dizisi

Elite

la casa de papel

1- La Casa De Papel

Tüm dünyada ve Türkiye’de ün salan La Casa De Papel,  Profesör lakaplı birinin dünyanın en büyük soygununu yapma hayaliyle başlar. Profesör bütün ihtimalleri düşünüp, ince eleyip sık dokuyarak geniş çaplı bir plan hazırlar. Dünyanın her tarafından, farklı alanlarda suç işleyen ve ün salmış insanları bir araya toplayarak bir ekip oluşturur. 5 aylık sıkı bir eğitim ve çalışmanın ardından kağıt üstündeki planı gerçekleştirmek için hazırlardır. Ve bu ekiple İspanya Kraliyet Darphanesine girerek belki de dünyanın en büyük soygununu yaparlar.

Tabii ki her şey yolunda gitmez ve işte o zaman planın kusursuz olmasının çok fazla öneminin kalmadığını anlarlar. Drama ve aksiyon karışımı bu diziyi eğer hala bitirmediyseniz acilen listenize eklemelisiniz.

las chicas del cable

2- Las Chicas del Cable

İngilizceye Cable Girls olarak çevirebileceğimiz Las Chicas del Cable, sizi 1920 yılında Madrid’de bir gezintiye çıkartacak. Kadınların bir süs eşyası olarak görüldüğü bu devirde, birbirinden güçlü dört kadının dayanışmasını ve arkadaşlığını izleyeceksiniz. Bugün sahip olduğumuz hemen hemen her şeyin aslında nasıl katlanarak bugünlere geldiğini anlatan ve ilk dakikalarından itibaren bağımlılık yapacağına emin olduğumuz harika bir dönem dizisi Cable Girls.

Üstelik feminizm ve LGBTİ+ gibi özgürlük alanında bugünlerde de devam eden yeniliklere ve ayrımcılıklara ışık tutarak klişe bir drama dizisi olmaktan çıkıyor.

Sizde bu yeniliklere, devrimlere ve en önemlisi özgürlüğe tanık olmak isterseniz diziyi listenize eklemelisiniz.

elite2

 

3- Élite 

Deprem yüzünden bir devlet okulunun yıkılmasıyla, yıkılan okuldan üç öğrenci Las Encinas’a yani İspanya’nın en zengin ailelerinin çocuklarının okuduğu okula kabul edilir. Ancak sınıf arkadaşlarından birinin ölümüyle bütün öğrencilerin hayatları kararır ve yaşamları bir daha asla eskisi gibi olmaz.

Dizinin en güzel yanlarından biri sınıf ayrımı, kısıtlanma ve LGBTİ+ gibi hassas noktalara da parmak basması.

Taktıkları maskenin ardına gizlenen insanlar, ihtimal dahi vermeyeceğiniz suçlar işliyor ya da işlenen suçlara tanıklık ediyor. Bol entrika, suç, gizem ve aşk üçgenleri içeren Élite’i bir oturuşta izlememek için kendinizi zor tutacaksınız.

vis a vis big back

4- Vis a Vis

Vis a Vis, La Casa De Papel dizisinin de yaratıcısı olan Antena 3 şirketinin bir ürünüdür.  Hikaye, Macarena Ferreiro isimli bir kadının patronuna aşık olması ve ona kanarak zimmetine para geçirmesi yüzünden 7 yıllık hapis cezası almasının etrafında şekillenir. Olay tam olarak Macarena’nın, ailesine bir aylık tatile gittiğini söyleyip aslında özel kadın cezaevi olan Cruz del Sur’a gitmesi ile başlar.

Macarena, sonradan dahil olduğu bu acımasız dünyada hayatta kalmaya çalışırken belki de hayatının en zor günlerini geçirecektir.

Hapishane hayatı, entrika, aşk şeklindeki birçok olaya el atan Vis a Vis, İspanyol dizilerini sevenleri kesinlikle memnun edecektir.

ingobernable big back

5- Ingobernable

Diego Nava ve Emilia Urquiza, bütün Meksika’nın tanıdığı ve dikkatleri üstlerine çekmeyi başaran bir çifttir. Çünkü Diego Meksika’nın başkanıyken Emilia’da First Lady’dir. İlk başlarda her şey güzel gitse de ilişkilerindeki fikir ayrılıkları, hedeflerinin ve düşüncelerinin birbirlerinden çok farklı olması nedeniyle Emila, Diego’dan ayrılmak ister.

Emilia bunu dile getirirken, Diego ayrılık düşüncesini kendine yediremez ve kavga etmeye başlarlar. Kaçmalar, kovalamalar derken birden Diego başkanlık süitinin balkonundan aşağı düşer ve hayata gözlerini yumar. Bu sırada Emilia’yı silahla yarı baygın bir şekilde yerde yatarken görürüz.

Acaba Diego gerçekten balkondan düşmüş müdür? Yoksa bu işte başka birinin daha mı parmağı vardır? Eğer cevabı merak ettiyseniz entrika ve gizemin iç içe karıştığı bu diziyi kesinlikle izlemelisiniz.

 

Total
0
Shares
Önceki
the order 2019 fragman 10394070

Karanlık Tarikatların İç Yüzü: The Order

Sonraki

Disney Channel’da yayımlanan 5 dizi önerisi