Anime önerisi: Zankyou No Terror (Terror in Resonance)

Zankyou No Terror

Zankyo no Terror, Shinichirō Watanabe tarafından yönetilen ve yapımcılığını MAPPA’nın üstlendiği bir anime serisidir. Gerilim – dram türünde yer alan anime, 2014 yılında toplam 11 bölüm olarak yayımlanmıştır.

Zankyou no Terror Extended 06

Anime, normalde var olmamaları gerektiği halde sırlar ve yalanlarla dolu bir dünyaya karşı dimdik durarak direnen iki genç çocuğun hikayesini anlatıyor. Bir gün Japonya’daki özel bir nükleer tesisten plütonyum çalınır ve suçluların geride bıraktıkları tek şey kırmızı bir “Von” yazısıdır. Bu olayın üstünden 6 ay geçtikten sonra kendisine Sphinx adı veren 2 genç, internette bir video yayımlayarak Tokyo şehrini gerçekleştirecekleri terör saldırısı hakkında bilgilendirir. Ancak Tokyo polisi, olayı engellemede başarısız olur ve şehir kısa sürede kaosa sürüklenmeye başlar.

Kendine Sphinx diyen Nine ve Twelve isimli gençler, bu olay sırasında aynı okulda okudukları Lisa isimli bir kızla farklı bir şekilde yakınlaşmaya başlar ve onu aralarına alırlar. İlk saldırının ardından Sphinx, diğer videolarında sonraki saldırıları hakkında bilmeceler sormaya başlarlar. Bu noktadan sonrada ise polis ve Sphinx arasında bir kedi fare oyunu başlar. Shibazaki isimli bir polis, bilmeceleri çözme konusunda üstün bir başarı gösterse bile Sphinx’e karşı çok daha fazla yardıma ihtiyacı olacaktır. Animede olaylar ilerledikçe, hem Nine ile Twelve’in sırları ortaya çıkar hem de günümüz dünyasına ve düzenine karşı güzel eleştirilerle karşılaşıyoruz.

zankyou no terror essential 06

Animenin çizimlerinden bahsedecek olursak, eski çizimlere takan biriyseniz bile bunu rahatlıkla izleyebilirsiniz. Çizimler gayet güzel bir şekilde yapılmıştı. Anime tam dozunda bırakılmış bir animeydi çünkü genel olarak diğer animelere bakarsak bazıları o kadar çok bölümleri uzatmış ki güzel diyebileceğimiz animelere kötü der olmuştuk. Ama Zankyou No Terror gerçekten iyi kurgulanmış bana göre en ufak saçmalık barındırmayan sonlara doğru yaklaştığımızda ise bizi üzen belkide ”VON”un amacına ulaştığını bilerek sevinmemize sebep olabilen bir animeydi.

Zankyou no Terror’un beğendiğim özelliklerinden biri ise diğer animlerden farklı bir hikâyesinin olması. Hikâyesinin sağlam olmasının bir sebebi de herhangi bir mangadan uyarlanmadığı için 11 bölümlük orijinalliğe sahip olması. Ayrıca anime için seçilen müzikler animeye ayrı bir hava katıyordu.

Aşağıdaki linkten animenin fragmanını izleyebilir daha fazla anime önerisi için takipte kalabilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki
project power
mm

Proje (Project Power) oyuncu kadrosu

Sonraki
Haikyuu!! To the Top

Haikyuu!! To the Top’ın 2. yarısının tema müzikleri yayımlandı