Hızlı ve Öfkeli 9 inceleme

Hızlı ve Öfkeli 9

Hızlı ve Öfkeli 9, yer çekimine ve mantığa meydan okuyan sahneleri ile Hızlı ve Öfkeli serisinin sınırları zorlayan filmlerinden.

Serinin son filminde, Dominic Toretto (Vin Diesel) ekibini yeni bir macera için tekrar topluyor. Serinin diğer filmlerinde ismi geçmeyen Dom’un kardeşi Jakob Toretto (John Cena), filmde karşımıza ana düşman olarak çıkıyor. Jakob, dünyanın silah sistemlerini ele geçirmeye yarayacak bir cihazı çalmayı planlıyor. Onu durdurabilecek tek kişi Dom, fakat bunu yapabilmek için geçmişiyle yüzleşmesi gerekiyor.

Hızlı ve Öfkeli, her filminde şov seviyesini biraz daha artırıyor. İlk filmde, ekip sadece DVD oynatıcılar ve elektronik ekipmanlar çalıyordu. Serinin sonraki filmlerinden Hızlı ve Öfkeli 6’da ise hiç bitmeyecek gibi görünen bir uçak pisti ve patlayan bir uçak izliyorduk. 7. filmde, arabaların gökdelenlerden atlamasını izlemiştik. 8. filmde ise Dom ve ekibi nükleer bir denizaltıyla savaşıyordu.

Heyecan verici, inanılmaz ve her filmde biraz daha gerçeklikten uzak.

Hizli ve Ofkel

Hızlı ve Öfkeli 9, seriyi yeni bir seviyeye taşıyor

Arabalar mayınların üzerinden geçiyor, Dom aracını köprü kabloları ile bir uçurumun üzerinden geçiriyor ve sonunda ekip havaya uçuyor. Peki, bütün bu aksiyon sahneleri ne kadar gerçekçi?

Florida Üniversitesi’nden Costas Efthimiou, filmdeki sahneleri inceledi. Profesör Efthimiou, öğrencilerine fizik öğretmek için filmleri kullanmanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. Profesör, çevrim içi olarak yayımlanan çeşitli fragmanları ve görüntüleri izleyerek sahneleri analiz ediyor ve ne kadar gerçekçi olduklarını belirliyor.

Film ile ilgili bazı unsurları sorgulayacak olursak, Dom ve ekibi bir mayın tarlasından geçmek zorunda kalır. Tej Parker, arabaların saatte 80 mil hızla mayınları güvenle geçebileceğini söyler. Tej’e göre, kara mayınlarının gecikme süresi ekibin geçmesi için yeterlidir. Profesör Efthimiou, modern mayınlarda gecikme süresinin neredeyse hiç olmadığını söylüyor. Saatte 80 mil gitmek, saniyede yaklaşık 36 metre ilerlemek demek. Bir mayının gecikme süresinin sadece saliseler olduğunu düşünürsek, sürücünün canı biraz yanabilir. Profesör, mayınların üzerinden geçmek ve onları güvenli bir şekilde patlatmak mantıklı olsaydı, orduların bunu zaten yapıyor olacağını söylüyor.

Fast and Furious

Filmde kullanılan mıknatıslar

Son filmde; binanın içinde bulunan bir araba, doğrudan mıknatıslı bir kamyonun yanına çekiliyor. Profesöre göre ekip, araba mıknatıslarını bu şekilde kontrol edemez. Bir binanın içinden bir arabayı çekecek kadar güçlü bir mıknatıs aynı zamanda manyetik olan diğer her şeyi de çeker. Buna diğer arabalar, metal nesneler ve yapı malzemeleri de dahil. Film, mıknatısın diğer metalleri çeşitli noktalarda çektiğini gösterse de, bu durum gerçekliği yansıtmayacak kadar az görülüyor.

Fast and Furious new

Hızlı ve Öfkeli 9 uzay sahnesi

Yönetmen Justin Lin, uzaya yapılan roketli araba yolculuğu sahnesi hakkında NASA bilim adamlarına danıştığını iddia ediyor. Yönetmene göre, bilimsel olarak filmdeki en gerçekçi sahnelerden biri bu kısım. Filmin bu sahnesinde Tej ve Roman, üzerinde değişiklikler yapılmış, roketle çalışan bir Pontiac Fiero ile uzaya çıkar. Gittiklerinde aradıkları uyduyu bulurlar ve dünyayı kurtarmak için onu parçalarlar.

Bazı tereddütleri olan Profesör Efthimiou, Hızlı ve Öfkeli 9’daki roket araba hakkında : “Bunun gerçekten mümkün olduğunu düşünmüyorum. Roketlerin aksine, arabalar karada ilerlemek için yapılmıştır. Bir arabayı rokete çevirmek için büyük miktarda yakıt gerekir. Gerçek bir roket için bu kadar çabaya ve tasarıma ihtiyacımız varken, bir arabayı rokete dönüştürmek neredeyse imkansız.” dedi. Profesör uzay sahnesi ile ilgili, bunun Hızlı ve Öfkeli serisinin şimdiye kadar gerçeklikten en uzak sahnesi olduğunu düşünüyor.

Filmin fragmanına hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Total
0
Shares
Önceki
Korku Sokağı 2. Kısım: 1978

Korku Sokağı 2. Kısım 1978 filminden yeni fragman yayımlandı

Sonraki
When Hitler Stole Pink Rabbit

When Hitler Stole Pink Rabbit (2019) inceleme