Günün dizi önerisi: Fleabag

Amazon Prime

Fleabag, Amazon Prime’ın en mayhoş dizilerinden. Diziyi tatlı tatlı izlemeye başlıyorsunuz ama ilerleyen bölümlerde acı ve ekşi durumlar bolca canınızı sıkıyor. Bugünün dizi önerisi: Fleabag. Gelin biraz Phoebe Waller-Bridge‘in bu şaheserini konuşalım.

Nedir bu Fleabag?

Fleabag, Pasaklı kadın anlamına geliyor. Başrolümüzün hal ve tavrından yola çıkarak bir yorum yapacak olursak, isim diziye cuk oturmuş diyebiliriz. Yönetmenliğini Harry Bradbeer ve Tim Kirkby yaparken senaryo yazarı Phoebe Waller-Bridge’i aynı zamanda başrol olarak izliyoruz. Ablamız hem yazmış hem oynamış, büyük başarı.

Phoebe Waller-Bridge, aslında Fleabag’i başlarda tek kişi tarafından sahnelenen bir tiyatro oyunu olarak yazmış. Birkaç yıl sahnelerde bir başına bütün rolleri canlandırmış ve bu durum izleyenlerin büyük ilgisini çekmiş. Sonraki yıllarda tiyatro oyunundan dizi yaratma fikri akıllarına yatmış olacak ki dizinin 1. sezonu 2016 yılında Amazon Prime’da yayımlandı. İlk sezonun büyük ilgi görmesinin ardından dizinin 2. sezonu da 2019 yılında yayımlandı.

fb2 1

Fleabag neden bu kadar sevildi?

Fleabag, içimizden birinin hikayesi. Kaybolmuş, yalnız, kendini arayan ve mutluluktan ümidini kesmiş bir kadının hikayesi de denebilir. Fakat bu kadar olumsuzluğun yanında dizi bazı platformlarda komedi dizisi olarak yer alıyor. Komedi olarak anılmasının nedeni, Phoebe Waller-Bridge’in bir komedyen olması. Dizide hem gülüp hem ağlıyorsunuz. Başrolle o kadar bağ kuruyorsunuz ki onunla sohbet ettiğinizi fark ediyorsunuz.

Sohbet etmek derken şaka yapmıyoruz, Fleabag karakteri sürekli olarak kameraya bakarak sizinle konuşuyor. En özel anlarında bile size dönüp durum ile ilgili yorumlarda bulunuyor. Bu durum ilk başlarda size biraz tuhaf gelse de sonraki zamanlarda buna iyice alışıp karaktere akıl vermeye başlıyorsunuz.

İlk sezon ve ikinci sezon farklı konuları ele alıyor. İlk sezonda hayatını düzene sokmaya çalışan bir kadın izlerken ikinci sezonda çılgın bir aşk hikayesi izliyoruz. Durumun ne kadar derin olduğunu izleyince fark edeceksiniz.

Bu arada, dizide başrolümüzün ismi yok. Evet, neredeyse bütün bölümler boyunca izlediğimiz karakterin ismi yok ve siz bunu fark edemiyorsunuz bile. Kimse ona ismiyle seslenmiyor, konuşmalarda ismi asla geçmiyor. Dizide bir kişinin daha ismi yok ancak bu kadar spoiler verdiğimiz yeter, izlediğinizde her şey oturacak zaten.

Bizi sosyal medyada Instagram ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Dizi, film, anime haberleri ve çok daha fazlası için Seyrederiz‘i takipte kalın!

Total
0
Shares
Önceki
Elite
mm

Elite 5. sezon olacak mı?

Sonraki
Elite
mm

Elite 5. sezon ne zaman?