Gümüş Patenler (2020) inceleme

Gümüş Patenler

Netflix’in ilk Rus yapımı filmi olan Gümüş Patenler, ülkesindeki başarılarıyla adından söz ettiriyor. 42. Moskova Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen Gümüş Patenler (Silver Skates) pandemi dönemine rağmen en yüksek hasılatı yapan filmlerden biri oldu. Film, 16 Haziran 2021’de Netflix tarafından satın alınarak ülkemizde vizyona girdi.

Gumus Patenler

Künye

Romeo ve Julliet ve macerayla dolu Robin Hood karışımı olan Gümüş Patenler filmini Michael Lockshin yönetiyor. Senaryosu Roman Kantor’a ait filmde; Fedor Fedotov (Matvey), Sofya Priss (Alica), Kirill Zaytsev (Arkadiy), Yuri Borisov (Alex), Aleksey Guskov (Nikolai Nikolaevich), Severija Janusauskaite (Severina) gibi isimler rol alıyor.

Gümüş Patenler konusu

Filmin konusunu özet olarak okuduğunuzda Romeo ve Julliet tarzı bir aşk filmi olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Gümüş Patenler bundan çok daha fazlasını içeren bir film. Aşkından çok idealleri için savaşan bir kadın var ön planda. Evet, bir zengin (ve soylu) kız ve yoksul oğlan aşkından söz edilebilir ancak yalnızca bundan söz etmek filme haksızlık olur. Film, bir sınıflar savaşı.

Üniversiteler saygın kadınlar için değil, oradan sadece sorun çıkartan isyankarlar çıkıyor.

Alica, Çarlık dönemi bakanlarından olan Nikolai Nikolaevich’in biricik kızı. Evinde İngilizce eğitimi aldığını ve ileride bir soylunun karısı olmaya hazırlandığını izlediğimiz Alica’nın kendisi için farklı planları var. Alica, üniversiteye gitmek isteyen ve kimya aşığı olan bir kadın. Odasında babasından gizli deneyler yapıyor, bilim dergileri okuyor ve bilim insanlarıyla mektuplaşıyor. Aklı fikri kadınlar için açılan üniversitede olan Alica, yaşadığı hayatın ayrıcalıklarının farkında olmasa bile kadın olarak doğmuş olmanın eşitsizliğinin sonuna kadar farkında.

Matvey ise yoksul ve hasta bir lambacının oğlu. Bir pastanede patenli kurye olarak çalışıyor ve filmin ilk dakikalarında soyluların geçiş töreni için kapatılmış olan yol yüzünden teslimata geç kalınca işinden atıldığını görüyoruz. Matvey erkek olarak ayrıcalıklı olduğunun farkında olmasa da bulunduğu sınıfın eşitsizliğinin sonuna kadar farkında.

Gümüş Patenler’e, bu iki ezilenin bir araya gelip birbirine aşık olması etrafında döndüğü için bir aşk filmi yakıştırması yapılmış. Fakat arka plandaki bu eşitsizlik de filmde oldukça belirgin.

Örneğin filmin daha ilk dakikalarında Matvey’in babası ile yaptığı şu konuşmada filmde aşktan daha fazla bakmamız gereken yerler olduğunu görüyoruz:

Baba: Hayatta tesadüf diye bir şey yoktur Matvey. Her şey kaderdir.
Matvey: Peki, saçaktan bir buz düşüp birini öldürdüğünde bu da mı kaderdir?
Baba: Kimin kafasına düştüğüne bağlı. Eğer valinin kafasına düştüyse saçakları temizlerler.

Gümüş Patenler

Matvey işten kovulduğu gün Alex ile tanışır. Ve Alex onu lideri olduğu buz çetesi ile tanıştırır. Hızlı patenleri ve hızlı elleri ile kendilerince toplumsal adaleti sağlamaya çalışan bu çete, Matvey’e babasının öğrettiklerini sorgulatacaktır. Burjuvazi ve Aristokrasi düşmanı olan çete üyeleri, bildiğimiz anlamda hırsızlık yaparak yaşamaktadır. Fakat onlar bu işi kamulaştırma olarak görmektedir ve onların anladığı anlamda hırsızlık kendilerinin yaptığı değil, bu mallara sahip olanların yaptığıdır. Burjuvaların haksız kazanç sağladıklarını, sahip oldukları her şeyi fakirlerden çaldıklarını düşünen bu insanların arasında Matvey, ait olduğu yerde olduğunu hisseder.

Çar Nikolai Nikolaevich’in tek isteği ise bu çeteyi bulup ortadan kaldırmaktır. Şehirde artan politik gerginlikten ve suç oranlarından rahatsızdır. Çar’ın kızına göz dikmiş olan Prens Arkadiy, bu işi hallederek onun gözüne girmeyi istemektedir. Böylece sınıflar arası bir mücadele başlar. Çete üyeleri şehrin en büyük aristokrat balosuna sızıp davetlileri soyduklarında ise mücadele artık savaşa dönüşecektir.

Prens Arkadiy, müstakbel kayınpederine: “Protestocular jandarmanın kılıcından korkmayı bırakırlarsa beklenmedik sonuçlar doğabilir.” diyerek gözüne girmeyi başarır. Ancak bir bukalemun gibi karakter değiştirebilen bu adam, Alica’ya kadın – erkek eşitliğine inandığını söylediğinde bile onun gözüne giremez. Arkadiy, kurduğu patenli polis ekibiyle çeteye karşı amansız bir takip başlatır. Onlardan kurtulmak istemesinin nedeni soylu ailenin gözüne girerek damatları olabilmekken, kızları Alica’nın çete mensuplarından birine aşık olduğunu fark ettiğinde iyice öfkelenir.

Matvey’in kafası babasının ona öğrettikleri ve çetenin yaşam tarzının zıtlığı ile karışmış durumdayken bir de üzerine düşüncelerine değer verdiği Alex ve Alex’e göre bir düşman olan Alica’ya olan aşkının çatışması eklenir. Hırsızlıktan vazgeçmeye hazırdır, fakat Alica’dan asla vazgeçmeyecektir.

Total
0
Shares
Önceki
Thumbnail

Türk dizi sektörünün son altın çağı (2009-2013)

Sonraki
Control Z

Control Z 2. sezon ne zaman? 2. sezon tarihi açıklandı