Ergenlerin iğrenç dünyası: Big Mouth

3940143

İşte ergenliğin ne kadar tuhaf, mide bulandırıcı ve utanç verici bir dönem olduğunu en komik şekliyle gösteren Big Mouth:

0 L1qMhbdlMAIueuhO

Günümüzde animasyonlar artık “çocuklara özgü” kategorisinden çıktı, artık 7’den 70’e herkes animasyonlara yönelmeye başladı. Big Mouth da Netflix’in, yetişkinlere yönelik animasyon kategorisindeki en çok izlenen dizilerinden. Beyin yakan dizilerden sıkıldıysanız ve eğlenceli diziler, özellikle de yetişkinlere yönelik animasyonlar izlemek istiyorsanız Big Mouth tam size göre.

Cüretkar animasyon dizisi Big Mouth, insanın en çirkin dönemi olan ergenliğin hayatımızdaki etkisini komik bir şekilde anlatıyor. Dizinin animasyon olmasına şükrediyoruz çünkü bu gerçek hayatta çekilen bir dizi olsaydı resmen çocuk pornografisi olurdu. Dizide üç yakın arkadaş olan Nick, Andrew ve Jessi’nin ortaokulda başlayan ergenlik maceraları anlatılıyor.

2017 yılından beri devam eden dizi ekim ayında üçüncü sezonunu yayınladı. Her sezonu 10 bölüm ve her bölümü de 20 dakika süren dizi çerez tadında.

Dizi, gerçek hayatta arkadaş olan Nick Kroll ve Andrew Goldberg’ün ergenlik maceralarından esinlenerek ortaya çıkıyor. Yani dizide gördüğünüz Nick ve Andrew karakterleri, dizinin yapımcıları.

Dizide animasyonlar gibi seslendirmeler de bir hayli komik. Dizinin yapımcılarından Nick Kroll, dizide tam beş karakteri seslendiriyor. Hormon canavarı Connie’yi seslendiren Maya Rudolph ise tüm hayranların favorisi.

12 yaşındaki gençlik adaylarımız ergenliğin geldiğini “hormon canavarlarının” ortaya çıkmasıyla anlıyor. Ergenliğe girince ortaya çıkan bu hormon canavarları ergenliğin bitimine kadar ergenlere her türlü konuda yardım ediyor.
Dizide birçok hormon canavarı olmasına rağmen en çok ön planda olanları erkek hormon canavarı Maurice ve kadın hormon canavarı Connie. Maurice ve Connie başta cinsellik ve romantizm olmak üzere her türlü konuda hiçbir ekstremlikten kaçınmaksızın ergenlerimize yardım ediyorlar.

monsters grid

Dizinin en sevdiğim yanlarından birisi; herkesin yaşadığı bu trajikomik dönemle bizi güldürürken, aynı zamanda ülkemizde hiç önem verilmeyen cinsel eğitim konusunda da insanları bilgilendirmesi ve tabuları yıkmaya çalışması. Ergenlik deneyimlerini yaşayan karakterleri izlerken bu sorunları yaşan tek kişiler olmadığınızı ve bunların tamamen normal olduğunu fark ediyorsunuz. Adet olmak, ergenliğin getirdiği fiziksel değişimler, cinsellik, aileyle ve arkadaşlarla yaşanan sorunlar, duygu değişimleri, tavan yapan hormonlar, cinsel yönelimler… Hepsi bu dizide komedi unsuru yitirilmeden anlatılıyor. Dizinin sevdiğim başka bir yanıysa: Kadın hakları gibi sosyal konulara da yer verilmesi. Ortaokuldaki ergenler hakkında bir dizi olmasına rağmen sosyal farkındalık konularına da yer verilmesi bence çok iyi olmuş.

Dizinin sevmediğim yanlarından da bahsetmeden geçmek olmaz. Dizide bazen komik olmaya çalışılırken aşırıya kaçılıyor, dizi resmen rahatsız edilecek derecede iğrençleşiyor ve berbat ediliyor. Uzun süre mastürbasyon yapmayan bir karakterin bir tavukla ilişkiye girmesi ya da bir öğretmenin ortaokul öğrencilerine cinsel istismarda bulunması gibi… Ayrıca ortaokullu çocukların bazı abartılı cinsel içerikli sahnelerde bulunması bana çok doğru gelmiyor. Dizinin bu tarz negatif yönleri birçok tartışmaya sebep oluyor.

Gördüğünüz her şeyi seks objesine çevirebilen ergenler, 7/24 cinsellik isteyen hormon canavarları, konuşabilen cinsel organlar, çatı katlarında kalan hayaletler, hamile kalabilen yastıklar ve daha neler neler… Ergenlerin dünyası tüm iğrençliğiyle sizi Big Mouth’da bekliyor.

Total
0
Shares
Önceki
Kedilere Bulaşmayın

Dudak Uçuklatan Dizi: Kedilere Bulaşmayın!

Sonraki
images 3

Türk genel izleyicisinin 10 yıldan 5 favori filmi