En Kötü 4 Black Mirror Bölümü

images 6

En Kötü 4 Black Mirror Bölümü

Dikkat! Aşağıdaki yazı Black Mirror dizisinden spoiler’lar içermektedir.

Listeye başlamadan önce bu listeyi kendi fikirlerimle oluşturduğumu belirtmek istiyorum. Sizin fikirleriniz ya da eleştirmenlerin fikri benimkinden farklı olabilir. Fakat yine de karşılaştırmak için her birinin sonuna IMDb ve Rotten Tomatoes puanlarını da ekledim. Siz de yorum kısmında kendi sıralamanızı yazabilirsiniz. 🙂

 

4. Striking Vipers – 5. Sezon 1. Bölüm

Yıllardır görüşmeyen iki arkadaş Danny ve Karl, Danny’nin doğum gününde tekrar bir araya gelir. Karl, Danny’ye hediye olarak Striking Vipers X adlı bir sanal gerçeklik oyunu almıştır. O gece ikisi de evlerinden oyunlara katılırlar. Oyunda dövüş sonunda Danny ve Karl’ın karakterleri öpüşür. Birkaç hafta içinde bu iki arkadaş oyuna sadece cinsel ilişkiye girmek için girmeye başlarlar. Danny gerçek hayatta da oyundaki gibi hissediyorlar mı diye Karl’ı öper ve ikisi de bir şey hissetmez. Daha sonra kavga ederler. Danny eşine kavganın sebebini anlatmak zorunda kalır. Daha sonra Danny ve eşi yılda bir kez birbirlerine istediklerini yapmalarına izin verirler. Danny bu bir günde Striking Vipers X oynarken eşi ise dışarıya çıkıp yeni insanlarla tanışır.

Bu bölüm sanal gerçeklik ve içinde bulunduğumuz yaşamın çatışmasını yansıtmaya çalışsa da bunu pek de iyi başaramamış gibi. Öncelikle bölüm gerçekten sıkıcıydı. Bölümde ilginç bir şey yoktu, her şey tahmin edilebilirdi. Black Mirror’dan beklenen o heyecanlı ters köşeler bu bölümde eksikti. Bölümün elle tutulur bir ana fikri bile yoktu. Bu nedenlerle bu bölüm dizideki diğer bölümlerden tamamıyla farklı ve diziye uymuyor. Ayrıca bu kadar uzun süredir büyük bir heyecanla beklediğim beşinci sezona böyle bir başlangıç yapmak beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu bölümü normal bir film olarak izlesem belki bu kadar olumsuz yorum yapmazdım ama bu bir Black Mirror bölümü olduğu için maalesef beklentim biraz daha yüksek oluyor.

IMDb Puanı: 6.9
Rotten Tomatoes Puanı: %73

 

 

3. The Waldo Moment – 2. Sezon 3. Bölüm

MV5BM2M3MTdhMjUtNjBhMy00MWUwLWFkNDYtYmZkYWEzYzY3OWI2XkEyXkFqcGdeQXVyNjIwNzU1MzQ@. V1 SY1000 CR0,0,1333,1000 AL

En silik bölümlerden biri olan ve sorduğumda kimsenin hatırlamadığı bu bölümün özetini geçmeyi kendime bir görev sayıyorum. Bir komedi şovunda Jamie’nin seslendirdiği adı Waldo olan mavi bir ayı yer almaktadır. Munroe adlı bir siyasetçi Waldo’yu şikayet eder. Waldo’nun yapımcısı, Waldo’nun seçimde Munroe karşısında aday olmasını ister. Waldo aday olur. Waldo’yu seslendiren Jamie, Munroe’nun başka bir rakibi olan Harris ile bir ilişkiye başlar. Bir münazara (debate) sırasında Waldo, yani Jamie, rakipleri olan hem Munroe’ya hem de Harris’e saydırır. Waldo’nun konuşması viral olur. Jamie, Waldo olmaktan vazgeçer ve artık Waldo’yu yapımcısı seslendirir. Bu sırada Jamie, Harris’ten özür diler ama Harris çok sinirlidir. Bu yüzden de suçlu hisseden Jamie, insanlara Waldo’ya oy vermemesini söyler. Yapımcısı ise insanlara Jamie’ye saldırmasını söyler. Jamie hastanede uyanır. Uyandığında oy sonuçlarını görür, Munroe kazanır. Bölümün sonunda Jamie evsiz olmuştur.

Bu bölüm, izlemeden önce ilgimi çekmişti çünkü o zamana kadar izlediğim ilk sezon ve ikinci sezonun diğer bölümlerinden daha farklıydı. Fakat hayal kırıklığına uğradım. Bu da Black Mirror standartlarına göre gerçekten sıkıcı bir bölümdü. Günümüz siyasetine gönderme yapılmaya çalışılmış ve popülizm konu alınarak gerçekten de güzel bir bölüm elde edilebilirmiş fakat konu gerçekten yetersiz ve yanlış bir şekilde ele alınmış. Siyasi bir yergi ama ne komik ne de etkileyici bir yergi. Söylenecek çok bir şey yok, dizinin en basit ve zayıf bölümlerinden.

IMDb Puanı: 6.7
Rotten Tomatoes Puanı: %50

 

 

2.  Metalhead – 4. Sezon 5. Bölüm

O kadar yorucu bir bölümdü ki özet geçmeye bile dayanamıyorum. Kıyamet sonrası (post-apocalyptic) bir dünyada geçen bu bölümde Bella, Anthony ve Clarke, ölmek üzere olan Jack’i kurtarmak için bir depoya gelir. Aradıkları kutuyu bulduklarında karşılarına bir “köpek” çıkar. Bu köpek dört bacaklı bir koruma robotudur. Köpek etrafındakilere içinde izleyici bulunan şarapnel parçaları fırlatır. Köpek, Anthony ve Clarke’ı öldürür. Bella arabayla kaçarken köpek arabaya girer. Bella arabayı bir uçurumdan aşağı atar, telsiziyle mesaj göndermeyi dener. Arabadan kurtulan köpek tekrar Bella’yı kovalamaya başlar. Bella bir ağaca tırmanır ve köpeğin gücünün bitmesini bekler. Köpek sonunda kapanınca Bella kaçar. Güneş doğunca köpek tekrar uyanır ve Bella’yı bulur. Bella köpeği tuzağa düşürür ve onu vurur. Köpek son anda Bella’ya tekrar izleyicili şarapnel parçaları atar. Bella aynaya bakınca yüzünde birçok izleyici görür. Çıkarmaya çalışayım derken şah damarına da saplanmış olduğunu fark eder. Kendini öldürür. Son sahnede depodayken almaya çalıştıkları kutu gösterilir. Kutuda ve yerde onlarca oyuncak ayıcık vardır.

Bu bölüm o kadar kafa karıştırıcıydı ki. Hiçbir şey açıkladı ve olay birden başladı. Normalde bu tarz dizi ve filmleri sevip ilgi çekici bulsam da Metalhead bende bu hisleri uyandıramadı. Striking Vipers ve The Waldo Moment’ın aksine bu bölümde aksiyonlu ve heyecanlı sahneler yer alsa da Bella karakterinin yaptığı tek şey 40 dakika boyunca bir robot köpekten kaçmak oldu. Bölümün hiçbir özelliği yoktu. Atlaya atlaya izleseniz bile bir şey kaçırmazsınız. Bölümün tek ilgi çeker yanı yapay zekanın insanların yerini alıp onları öldürmek istemesi. Yani dizinin birçok bölümü gibi bu bölümün de konusu teknolojinin bize getirebileceği zararlar. İşlenmek istenen konu güzel olsa bile aynı The Waldo Moment bölümünde yaşandığı gibi konu kötü işlenmiş.

IMDb Puanı: 6.7
Rotten Tomatoes Puanı: %68

 

1. Rachel, Jack and Ashley Too – 5. Sezon 3. Bölüm

Ah şu beşinci sezon… O kadar heyecanla beklememize rağmen sadece üç bölüm yayınlandı ve zaten o üç bölümden ikisi de şu an bu listede 1. ve 4. sırada yer alıyor. Direkt Smithereens bölümünü yayınlasanız da olurmuş ama neyse. Hatırlamasanız daha iyi olur ama ben yine de hatırlatayım diyerek bölümü özetlemeye geçiyorum. Rachel’a doğum gününde Ashley Too adı verilen bir yapay zeka oyuncağı alınır. Ashley Too, Rachel’ın hayranı olduğu şarkıcı Ashley O’nun oyuncağıdır. Bu sırada gerçek Ashley O, kariyeri hakkında memnun değildir ve halası Catherine’e göre “başarısını azaltacak” şarkılar yazmaya başlar. Halası Ashley’nin antideprasanlarını almadığını öğrenince yemeğine ilaç koyar ve Ashley komaya girer. Haberler yayılınca Catherine, alerjik bir durum olduğunu söyler. Bu haberleri duyan Ashley Too bebeği bozulur. Bebeği tamir etmeye çalışan Rachel ve Jack bebeğin bazı “sınırlarını” kaldırır ve bebek bu sınırlar olmadan Ashley O’nun kopyasına dönüşür. Bebek, kızları Ashley O’ya götürmeye ikna eder. Eve giderler. Ashley uyanır ve hepsi kaçar. Ashley halasını bir basın toplantısında basar ve ifşa eder. Bundan sonra Ashley artık bir rock yıldızı olur.

Bu bölüm resmen “Miley Cyrus’la bir bölüm yapmamız lazım hem de Hannah Montana’ya benzemeli bu bölüm!” diye düşünülerek yapılmış. Gençlik filmi gibi bir şey olmuş bu bölüm. İki farklı hayat yaşayan sanatçılar fikri de zaten Hannah Montana’dan kalma. Şarkılarıyla falan bazı yerlerde eğlenceli bir bölüm oldu evet ama genel olarak bakıldığında en kötü bölüm bu ya. Bir yandan teknolojinin sanata engel olması işlenmeye çalışılmış bir yandan da sanatçıların çektiği sıkıntılar anlatılmaya çalışılmış ama bunun yeri burası mı? Bu bölüm diziye hiçbir şekilde uymuyor. Bence tek amaçları sırf reklam olması için Miley Cyrus gibi büyük bir ismi oyuncu yapmak ve onun diziye özel bir şarkı çıkarmasıydı. Belki bunu elde etmiş olabilirler ama bu reklam pek de işe yaramış gibi gözükmüyor çünkü dizi hayranları bu bölümü beğenmedi. Bu bölümü beğenen iki insan grubu var birincisi Miley Cyrus hayranları ikincisi de 13 yaş altı çocuklar.

IMDb Puanı: 6.0
Rotten Tomatoes Puanı: %50

Total
0
Shares
Önceki
1113069 landscape

Ufkunuzu Genişletecek 8 Felsefi Film

Sonraki
pulp fiction

Mother F****r: Pulp Fiction (1994) İncelemesi