En iyi 9 Black Mirror bölümü

MV5BNzI2NDA3MTA4OF5BMl5BanBnXkFtZTgwMjA5MzkzMDI@. V1 SY1000 SX1500 AL

Günümüzün en popüler dizilerinden biri olan Black Mirror bildiğiniz gibi her bölümde farklı yönetmenler ve farklı oyuncu kadrolarıyla farklı konular ele alıyor. Bu yazıda daha çok kendi fikirlerimi göz önünde bulundurarak en iyi dokuz Black Mirror bölümünü seçtim.

9. Fifteen Million Merits – 1. Sezon 2. Bölüm
Bu bölüm kapalı bir alanda yaşayan ve geçimini bisiklet sürerek geçiren insanlar hakkında. Harika bir distopya bölümü olan Fifteen Million Merits; kapitalizme, saçmalıklarla dolu yetenek yarışmalarına ve herkesi tek tip yapmayı hedefleyen toplum standartlarına göndermeleri ile favori bölümlerimden biri oldu. Bing karakterini oynayan oyuncu Daniel Kaluuya’nın etkileyici performansının da -özellikle konuşma yaptığı kısım- bölümü harika yaptığını belirtmeliyim. Ayrıca beklenmedik ve aslında insanı düşündüren bir sonla beni etkilemeyi başardı.
IMDb Puanı: 8.1
Rotten Tomatoes Puanı: %100

 

8. Hated In The Nation – 3. Sezon 6. Bölüm Bu bölüm insanları sosyal medyayla öldürebileceğiniz hakkında. Bu bölümü sevmemin nedeni bize sosyal medyanın, teknolojinin ve insanların duygusuzluğunun nelere sebep verebileceğini göstermesi. Bunlar gerçekten yakın gelecekte yaşanması mümkün olaylar. Son sahnelerdeki ters köşeleri, orijinal senaryosu ve Twitter’ı kullanmasıyla çok etkileyici bir bölüm. Film olsa da olurmuş dedirten bu bölüm tam 1 saat 29 dakika uzunluğunda.
IMDb Puanı: 8.5
Rotten Tomatoes Puanı: %80

 

7. The Entire History of You – 1. Sezon 3. Bölüm
Bu bölüm hayatınızdaki her anı kaydeden bir teknoloji hakkında. Black Mirror’ın en değişik bölümlerinden biri olan The Entire History of You teknolojinin getirdiği yeniliklerin ilişkilerinizde özellikle de aşk hayatınızda ne tür sorunlara yer açabileceğini gösteriyor. İnsan olmanın getirdiği bazı özelliklerin sınırlarını aşmak, sizi üzmeye hatta ailenizin parçalanmasına bile sebep olabiliyor. Her Black Mirror bölümü gibi sizi düşündüren bu bölüm aynı zamanda dramıyla izleyiciye acı veriyor.
IMDb Puanı: 8.6
Rotten Tomatoes Puanı: %89

 

6. White Christmas – 2. Sezon 4. Bölüm
Bu bölüm teknolojiyle alakalı üç hikaye hakkında. Eleştirmenlerin öve öve bitiremediği ve IMDb’de en yüksek puana sahip olan Black Mirror bölümü White Christmas… Ürpertici ve rahatsız edici bir konuya ve acımasız olaylara sahip olan bu bölüm başlangıçta kafanızı karıştırsa da ilerledikçe olayları çözmeye başlıyorsunuz. Psikolojiyle de bağlantılı olan bu bölümü psikoloji severlerin izlemesini tavsiye ediyorum.
IMDb Puanı: 9.2

 

5. Hang The DJ- 4. Sezon 4. Bölüm
Bu bölüm hayatınızın aşkını bulmanızı sağlayacak bir uygulama hakkında. Tinder gibi tanışma uygulamalarından ilham alınmış olan bu bölüm çoğu Black Mirror bölümünün tersine optimist ve tatlı bir senaryoya sahip. İki aşığı konu alan bu bölüm tam bir romantik komedi kıvamında. Kötümser bölümlerden sonra sizin içinizi ısıtacak.
IMDb Puanı: 8.8
Rotten Tomatoes Puanı: %91

Georgina Campbell and Joe Cole in Black Mirror (2011)

 

4. Shut Up and Dance – 3. Sezon 3. Bölüm
Bu bölüm ifşa olmak ve şantaja uğramak ile ilgili. Bölüm o kadar iğrenç ki insanlık için çok kötü hissediyorsunuz. Konu tüm açıklığıyla ortaya koyulduğundan sizi rahatsız ediyor ve bence bu nedenle eleştirmenler bu bölümü beğenmiyor. Bölüm internetin sizi nasıl manipüle edebileceği üzerinde harika duruyor. Sonundaki ters köşe ise şoka sokuyor. Ayrıca Kenny’yi oynayan Alex Lawther da harika bir iş çıkarmış. Bu bölüm hakkındaki en korkunç şey ise diğer bölümlerden daha çok yaşanabilme ihtimali olması…
IMDb Puanı: 8.5
Rotten Tomatoes Puanı: %65…

MV5BMTU0MTUzMTA0MV5BMl5BanBnXkFtZTgwNTI2MzgzMDI@. V1 SX1500 CR0,0,1500,999 AL

 

3. White Bear – 2. Sezon 2. Bölüm
Bu bölüm insanların kendi içlerinde kaybolmaları ve sosyal hukuk ile ilgili. Dizinin en tuhaf ve ilginç bölümü bence. Bölümün başlangıcında da devamında da ne olduğunu anlamazken bölümün sonunda dizinin en büyük ters köşesiyle her şeyi anlıyorsunuz. Daha çok anlatıp bölümü izlemenin zevkini kaçırmak istemiyorum ve devam ediyorum.
IMDb Puanı: 8.1
Rotten Tomatoes Puanı: %88

Lenora Crichlow in Black Mirror (2011)

 

2. San Junipero – 3. Sezon 4. Bölüm
Bu bölüm birbirlerine aşık iki kadın hakkında. 1987’de San Junipero adlı eğlenceli bir sahil şehrinde geçen bu bölüm Hang The DJ gibi diğer kötümser bölümlerden sonra içinizi ısıtacak bir bölüm. Bölüm her zamanki bilim kurgu ögesinden ayrılmadan romantizmi harika bir biçimde işliyor. Diğer bölümlerde genelde teknolojinin kötü yanlarını işleyen dizi bu bölümde teknolojinin gelecekte ne kadar iyi olabileceğini de gösteriyor. Diğer bölümlerden her konuda ayrılan bu bölüm lezbiyen aşkıyla tüm izleyicilerin favorilerinden biri oluyor.
IMDb Puanı: 8.6
Rotten Tomatoes Puanı: %92

Gugu Mbatha-Raw and Mackenzie Davis in Black Mirror (2011)

 

1. Nosedive – 3. Sezon 1. Bölüm
Bu bölüm insanların sizi puanladığı bir uygulama hakkında. Bölüm tamamen insanların sizinle ilgili düşüncelerinin sizi ne kadar etkilediği ile ilgili. İnsanlara kendinizi sevdirmek, onlara kendinizi kabul ettirmek için ne kadar yapmacık olabildiğiniz bölümde aynen gösteriliyor. Günümüzde Instagram kültürüyle insanlar her şeyi puanlama, her şeyi kendilerine göre düzenleme, her şeyi yargılama ve her şeyi tek tipleştirme peşindeler. Bu bölüm de günümüzün daha distopik halini gösteriyor.
IMDb Puanı: 8.3
Rotten Tomatoes Puanı: %95

MV5BMjM5MTY4Nzg1NF5BMl5BanBnXkFtZTgwMzEwNDkzMDI@. V1 SX1499 CR0,0,1499,999 AL

Total
0
Shares
Önceki
wp2187024

Entrika aşıklarına özel dizi önerileri

Sonraki
aa3

Tuhaflık dolu bir anime: Angels of Death