dune

Dune hakkında tüm bilinenler

Frank Herbert’ın kaleme aldığı, bilim kurgu edebiyatının en önemli eserleri arasında gösterilen efsanevi seriden beyaz perdeye uyarlanan “Dune” filmi için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Bugün sizler için merakla beklenen Dune filmi hakkında tüm bilinen bilgileri derledik.

Dune

Dune filmi hakkında bilinen her şey

Dune kitapları daha önce de uyarlandı

Kült bilim kurgu serisi, daha önce birkaç kez sinemaya uyarlanmış ancak hiçbiri de istenen başarıyı yakalayamamıştı.

1974 yılında Alejandro Jodorowsky, Dune serisini sinemaya uyarlamak için birçok hazırlık yaptı. Hatta filmin kadrosunda, Salvador Dali ve Orson Welles gibi o dönemin önemli isimlerini kullanmayı düşünüyordu. Ancak film, hiçbir zaman hayata geçirilemedi. Dune film olamamışken o sırada Star Wars filmleri piyasaya sürüldü ve büyük bir yankı uyandırdı.

Star Wars’un başarılı olduğunu gören yapımcılar, Dune filmine bir şans daha veriyor. Yeni uyarlamanın başına da usta yönetmen David Lynch geçiyor. Ancak bu film de bütçe yetersizliği nedeniyle istenilen başarıyı elde edemiyor. Film, hem gişede başarısız oluyor hem de seyirciden olumlu yorum alamıyor.

Seri, 2000 yılında televizyon dizisine uyarlanıyor ve yine başarısız bir yapım oluyor.

Günümüze geldiğimizde ise Warner Bros., bu kitap serisini yeniden sinemaya uyarlamaya karar veriyor. Filmin başına da Blade Runner 2049 filmiyle eleştirmenlerin gözdesi olmuş Denis Villeuneve’yi getiriyor.

Çocukluğunda hayranlıkla okuduğu kitabı sinemaya uyarlama fikri, Denis’i heyecanlandırıyor. Ama filmi yönetmek için bazı şartlar koyuyor. Eğer seriyi yönetecekse kontrolün tamamen kendine ait olmasını ve dilediği bütçeyi alabilmeyi talep ediyor. Stüdyo da bunları kabul ediyor.

Dune

Dune konusu

Film, uzak bir gelecekte geçiyor. Ailesi çöl gezegeni Arrakis’e sahip olan Paul Atreides’in hikayesi mercek altına alınıyor. Dune evreninde gezegenler, rakip aileler tarafından galaksinin farklı noktalarında yönetilmektedir. “Baharat” adı verilen yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunan bir kaynak da tek bir gezegende bulunmaktadır, o gezegen de Arrakis’dir. Bu gezenin yönetimi ise Paul Atreides’in ailesindedir. Ve bu gezegenin yönetimi, diğer asil aileler tarafından ele geçirilmek istenir. “Baharat”ı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi, Paul ve ailesine tuzak kurar. Tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olur ve kaybolur. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatır. Ve tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalar.

Villeneuve, felsefi altyapısı ile dikkat çeken ve zengin bir içeriğe sahip olan anlatıyı iki parçaya bölerek sinemaya uyarlayacağını açıkladı. Film, ilk iki kitapta görünen Paul karakterine odaklanacağı için serinin ikinci kitabı “Dune Messiah”ı da içermesi bekleniyor.

Dune

Dune oyuncu kadrosu

Filmin başrolünde, Call Me By Your Name filmi ile ünlenen ve son zamanların gözde oyuncularından biri olan Timothée Chalamet bulunuyor. Aynı zamanda filmde; Zendaya, Oscar Isaac, Jason Mamoa, Stellan Skarsgård, Rebecca Ferguson gibi isimler de yer alıyor.

Filmde Timothée Chalamet, Arrakis’in koruyucusu Paul Atreides rolüne hayat verirken Rebecca Ferguson ise Paul Atreides’in annesi Lady Jessica’yı canlandırıyor. Ayrıca Oscar Isaac, Paul Atreides’in babası Leto Atreides’e hayat veriyor. Stellan Skarsgård ise Arrakis’i yok etmek isteyen ve Atreides ailesinin düşmanı olan Baron Harkonnen olarak karşımıza çıkıyor.

Dune

Dune filmi, kitapları ne kadar yansıtacak?

İlk film, serinin ilk kitabının sadece yarısından oluşuyor. Daha önce filmin sanat yönetmeni, filmin iki parçaya ayrılacağından bahsetmişti. Ancak buna rağmen her şeyin geçen yıl içerisinde tamamlandığını da eklemişti. Görüntü yönetmeni Greig Fraser ise daha önce verdiği bir röportajda, ilk filmin bağımsız ve eksiksiz bir film gibi hissettireceğini garanti etmişti.

Denis Villeneuve, çocukluk hayali ve sıradaki projesi olan Dune’un, David Lynch’in versiyonundan farklı olacağını açıkladı. Lynch’in çok iyi bir yönetmen olduğunu söyleyen Villeneuve, 1984 yapımı filmi izlediğinde etkilendiğini ama romanı beyazperdede böyle hayal etmediğini söylemişti. Bu uyarlamayı, kitabı okurken hayal ettiği şekilde ekrana aktaracağını ve filmin kendi tarzında olacağını ekledi.

Henüz film hakkında fazla ayrıntı belli değilken, ikinci filmin bile senaryosunun tamamlandığı biliniyor. Ayrıca filmin dikkat çeken özelliklerinden biri de aksiyon dolu sahnelerinden sadece ikisinin green screen kullanılarak çekilmiş olması.

Dune

Dune müzikleri

Filmin müziklerini ise Hans Zimmer yapıyor. Hans Zimmer; “Karayip Korsanları”, “Inception” ve “Kara Şövalye” gibi pek çok bilindik filmin müziğini yapmış birisi. Aynı zamanda ünlü yönetmen Christopher Nolan ile birçok filmde beraber çalıştı. Zimmer, Dune filminin müziklerini yapmak için Nolan’ın yeni filmi olan “Tenet”ın müziklerini yapmayı reddetti. Bu kadar başarılı bir sanatçının, filmin müziklerini yapması ise bekleyenleri heyecanlandıran başka bir unsur oldu.

Dune ne zaman vizyona girecek?

Geçtiğimiz hafta ilk fragmanı yayımlanan film, 18 Aralık 2020 tarihinde izleyiciler ile buluşacak. İhtişamlı sahnelere sahip olacağı belli olan Dune filminin fragmanı da eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar aldı. Filmin görüntüleri ve kadrodaki kişilerin oyunculukları gibi detaylar fazlasıyla beğenildi.

Merakla beklenen filmin fragmanını hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yeni gelişmeler ve çok daha fazlası için takipte kalın.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.