Doğaya karşı duyarlılığınızı arttıracak 2 belgesel önerisi

doğaya karşı duyarlılık arttıracak belgeseller

Bu yazıda bir nebze de olsa dünyaya olan bakış açınızı değiştirecek 2 adet belgesel önerisinde bulunduk. Dünyamızın geldiği bu noktada birçok sorunla karşı karşıyayız. Bunların en başında şuanda da dünyanın birçok yerinde etkisi görülen iklim krizi geliyor.

Bu krizle beraber hala birçoğuna hakim olamadığımız hatta hiç duymadığımız sorunlarla karşı karşıyayız. Küresel Ayak İzi Ağı’nın verilerine göre insanlık, bir yılda tüketmesi gereken kaynakları 29 Temmuz itibariyle aştı. Geçen sene 22 Ağustos olan Dünya Limit Aşım Günü bu yıl 29 Temmuz olarak geriledi.

Cowspiracy

Sürdürülebilirliğin Sırrı alt başlığıyla yayımlanan belgesel Netflix’te yer alıyor. Fabrika çiftliklerinin, gezegenin doğal kaynaklarının bilindiğinden daha fazla tükettiğini ve büyük çevreci grupların bu durumu görmezden geldiğini fark eden Kip Andersen’in harekete geçmesiyle ilerliyor. Andersen, bu konuda birçok çevreci grubun bilgisinin olmadığını veya toplumların tepkileri yüzünden görmezden geldiğini keşfediyor. Belgeseli izlerken verilen bilgilerin birçoğu kulağa inanılmaz geliyor. Bunlardan birkaçını örnek verelim:

  • Hayvancılık dünyadaki nitroz oksitin %65 ‘ini tüketiyor. Bu gaz karbondioksitten metreküp başına 296 kat daha fazla küresel ısınma potansiyeli taşıyor.
  • Özgür yaşayan yabani hayvanların oranı sadece %2, bu demek oluyor ki dünyayı özgür yaşayan canlılardan çaldık.
  • Bilim insanlarına göre 2048 yılına geldiğimizde balıksız okyanuslar göreceğiz.
  • Her saniyede bir yarım hektar yağmur ormanı yok oluyor. Bunun en büyük sebeplerinin başında hayvanların otlatılması ve yem (soya fasülyesi) yetiştirilmesi geliyor.
Belgesel önerisi
Dünya Limit Aşım Günü Tablosu

Gezegenimizin Kritik Eşikleri belgeseli

Bu belgeselde bilim insanı Johan Rockström ve David Attenborouhg liderliğinde ilerliyor. Dünya’nın biyolojik çeşitliliğinin nasıl çöktüğünü ve bu krizin çok geç olmadan durdurulabileceğini anlatıyor. Belgeselde verilen bilgilerin birkaçından bahsedelim:

  • Bilimin son 30 yıldır aynı şeyi anlattığını ama insanlığın hala bunun farkında olmadığını belirtiyorlar.
  • Doğa yaşadığımız bu günlerde eşi benzeri görülmemiş şekilde tahrip ediliyor.
  • Unuttuğumuz ise insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre sağlığının birbiriyle bağlantılı olduğu gerçeği.
  • İnsanlık, dünya üzerindeki baskısını arttıkça geri dönülemez kritik eşiklerden geçiyor.
  • Belgesele göre insanlığın 2020 ve 2030 yılları arasındaki yapacakları, insanlığın Dünya’daki geleceği için belirleyici olacak.
Total
0
Shares
Önceki
House Of Gucci sinemalarda

House Of Gucci filminin çıkış tarihi belli oldu