disney

Disney’in en etkileyici 10 animasyonu

Sizler için Walt Disney'in en iyi 10 animasyonunu sıraladık

Animasyon denince ilk akla gelen yapımlardan biri olan Walt Disney’in en etkileyici 10 animasyonunu sizler için sıraladık.

10) Brave (2012)

brave

Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un kızları Merinda okçuluk konusunda oldukça yetenekli bir o kadar da hareketli ve cesur biridir. Kaderinin kendi elinde olduğuna inanan Merinda, krallığın kutsal sayılan bir geleneğine karşı çıkar ve bu hareketi yaşadığı topraklara kargaşa ve öfke getirir, kızıl saçlı kızdan hiç hoşlanmazlar ve Merinda’nın kararları krallık içerisindeki düzeni bozar. Büyü ile uğraşan bir cadıya başvurduğunda ise uğursuz bir dileğin onu beklediğini öğrenir. Merinda ardı sıra gelen tehlikeli güçlerin farkına varır ve daha fazla gecikmeden korkunç laneti ortadan kaldırmaya çalışırken bir anda da gerçek cesaret ile yüzleşecektir.

 • Yönetmen: Mark Andrews, Brenda Champman
 • IMDb puanı: 7.1

9) Coco(2017)

svg%3E

Filmde 12 yaşındaki Miguel Ölüler Diyarı’na gider. Miguel’in en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’dur ancak Miguel’in onunla tanışma imkanı yoktur çünkü Cruz hayatını kaybetmiştir. Miguel her gün onun şarkılarını dinler. Bir gün Miguel Cruz’un gitarını bulur. Bulduğu gitarı çalması ile Miguel bir anda kendini Ölüler Diyarı’na gitmiş bulur. Çıkış yolunu arayan Miguel, düzenbaz Hector’la karşılaşır ve birlikte Miguel’in aile tarihinin ardındaki gerçek hikayeyi keşfetmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar. 2018 Oscar ödüllerinde En İyi Animasyon Oscar ödülünü almıştır.

 • Yönetmen: Adrian Molina, Lee Unkrich
 • IMDb puanı: 8.4

8) The Nightmare Before Christmas (1993)

svg%3E

Cadılar Bayramı Kasabası’nın; Bal Kabağı Kralı Jack Skellington, her yıl Cadılar Bayramı için aynı şeyi yapmaktan sıkılır. Bir gün Noel Kasabası’nda Jack’in yolu Christmastown’a düşer. Bu tuhaf memlekete yaptığı ziyaret sonucu, bu yerden çok etkilenir. Christmastown’da gördüklerine özenerek kendi şehrini de oraya benzetmek için Santa Claus’u kaçırır. Santa’nın yerine geçen Jack, çocuklara kendince alternatif hediyeler dağıtmaya başlar.”Noel Gecesi Kabusu”, En İyi Özel Efekt dalında Oscar’a aday olmuş ancak ödülü “Babe” filmine kaptırmıştı.

 • Yönetmen: Henry Selick
 • IMDb puanı: 8.0

7) WALL-E (2008)

svg%3E

İnsanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili Dünya’yı temizleme görevi ise bir robota yani Wall-e’ye verilmiştir. Wall-e, Eve adlı şık bir arama robotu ile tanıştığında ıvır zıvır toplamanın yanı sıra yeni bir amaç kazanır. Eve, Wall-e’nin farkında olmadan eve dönmenin güvenli olduğuna dair insanlara bildirmek için uzaya geri döner ve Wall-e bunu fark eder. Bu arada, Wall-e galaksideki Eve’i kovalar ve şimdiye kadarki en büyük ve heyecan verici komedi maceralarından birini harekete geçirir. Pixar stüdyolarından çıkan Oscar ödüllü Wall-e, sinema tarihinin en önemli animasyonlarından biri olmanın yanı sıra önemli bir bilim kurgu filmi olarak kabul edilir.

 • Yönetmen: Andrew Stanton
 • IMDb puanı: 8.4

6) Ratatouille (2007)

svg%3E

Remy adında bir farenin en büyük hayali bir şef olmaktır. Bu hayalini gerçekleştirmek için sürüsünden ayrılır. Remy kendini şans eseri Paris’in en ünlü restoranının kanalizasyonunda bulur. Bir gün restoranın yeni çalışanı Alfredo Linguini, şefin yaptığı çorbayı yanlışlıkla mahveder. Remy Alfredo’ya yardım edip çorbayı düzeltir. Bunun üzerine Alfredo küçük fareden yardım ister, Remy kabul eder ve serüvenleri başlar… Ratatouille gösterime girdiği yıl En İyi Animasyon filmi Oscar’ını kazanmıştır.

 • Yönetmen: Brad Bird
 • IMDb puanı: 8.0

5) Toy Story (1995)

svg%3E

Andy adında bir çocuğun oyuncak koleksiyonu vardır ve oyuncaklarına çok fazla değer verir. Buzz Lightyear adlı yeni çıkan oyuncak, Andy’e hediye edilir. Oyuncağı çok seven Andy, eskiden en sevdiği oyuncağı Şerif Woody’e olan ilgisini yitirir. Andy’nin oyuncakları hakkında bilmediği bir şey vardır. Bu da Andy’nin yokluğunda, oyuncaklarının hayata geldiğidir. Bir gün Buzz yanlışlıkla pencereden aşağı uçar. Ertesi gün herkes Buzz’ı arar ve bulamazlar. Herkes Woody’nin onu öldürdüğüne düşünür. Woody, kendisini kurtarabilmek için Buzz’ın arkasından giderek onu geri getirmeye karar verir fakat ikiliyi dış dünyada büyük tehlikelerle dolu maceralar beklemektedir.

 • Yönetmen: John Lasseter
 • IMDb puanı: 8.3

4) Inside Out (2015)

Inside Out (Ters Yüz) - Bilgi Pazarı - Medium

Riley, Minesota’nın kırsal kesiminde yaşayan çok mutlu bir kız çocuğudur. Ta ki babasının işi yüzünden San Francisco’ya taşınana kadar. Riley’i şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Riley’nin zihninde Neşe, Üzüntü, Korku, Öfke ve Tiksinti olmak üzere beş temel duygu yaşamaktadır. Riley’nin zihnindeki bu duyguların yaptıkları yönlendirmeler onun hayatını oldukça etkilemektedir. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır… 2016 yılında En İyi Animasyon filmi Oscar’ını kazanmıştır.

 • Yönetmen: Pete Docter
 • IMDb puanı: 8.1

3) Six Big Hero (2014)

Big Hero 6 is the anti-violence superhero movie you've been ...

Hiro Hamada adlı bir çocuk mikrobotlardan bir savaş robotu yapar ve dövüşlere gider. Abisi Tadashi, bunu öğrendiğinde sinirlenir ve dövüşün yapıldığı yere gider. Sürekli yendiği için başı dertte olan Hiro’yu motosikleti ile kaçırır. Daha sonra Hiro’yu kendi okuduğu üniversiteye götürür ve arkadaşları ile tanıştırır. İsimleri; Go Go, Ballı Limon, Fred ve Wasabi’dir. Ayrıca abisinin yaptığı Baymax adlı sağlık robotu ile tanışır. Hiro üniversiteye katılmak ister. Tadashi yaşın önemli olmadığını ama öğrenci seçme yarışmasında insanları etkileyebilecek şeyler yaparsa kazanabileceğini söyler.

Hiro, çok çalışıp mikrobotlarını tasarlar. Onları sunar, ve üniversiteye kabul edilir. O gece büyük bir yangın çıkar; abisi Tadashi, profesör Callaghan’ı kurtarmak için içeri girer ve o anda patlama olur. Tadashi hayatını kaybeder. Bunun üzerine Hiro, büyük bir depresyona girer. Bir gün Hiro abisinin arkadaşı Fred’in malikanesine gider ve eve dönecekleri zaman yolda birilerinin gizlice mikroçip ürettiğini görür. Mikroçipleri yöneten kişi maskeli biridir yolda Hiro ve abisinin arkadaşlarına saldırır. Bunun yangınla bir alakası olabileceğini düşünen Hiro ve abisinin arkadaşları, intikam almak için maskeli adamın peşine düşerler. 2015 yılında En İyi Animasyon filmi Oscar’ını kazanmıştı.

 • Yönetmen: Don Hall, Chris Williams
 • IMDb puanı: 7.8

2) The Lion King (1994)

REVIEW: The Lion King (1994) | The Movie Maestro

Aslan Kral’da, vahşi Afrika’da henüz yeni doğan bir aslan doğaya egemen düzenin kökünden sarsılacağı bir döneme tanıklık etmek üzeredir. Ormanın kralı olan babası Mufasa’ya hayran bir yavru aslan olarak mutlu bir hayat süren Simba, sinsi amcası Scar’ın planlarından habersizdir. Kral olmak için fırsat kollayan Scar, Mufasa’yı öldürdükten sonra Simba için tehlike baş gösterir. Amcasının ihaneti ve babasının kaybı ile yıkılan Simba sürgüne gider. Zamanı geldiğinde hakkı olanı almak için geri dönecek ve amcasına yaptıklarının bedelini ödetecektir. 1995’de En İyi Film Müziği Oscar’ını kazandı.
 • Yönetmen: Rob Minkoff, Roger Allers
 • IMDb puanı: 8.5

1) Up (2009)

10 Uplifting Facts About Up to Celebrate Film's 10th Anniversary - D23

Yukarı Bak’ta rastlantı eseri yolları kesişen iki çocuk, yıllarca sürecek tatlı ve dokunaklı bir hikayenin baş kahramanlarıdır. Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük çocuk büyür, evlenir, yaşlanır… Ölüm Ellie’nin kapısını çalar, Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur.                                                                    2010 yılında En İyi Animasyon filmi Oscar’ını kazanmıştır.

 • Yönetmen: Pete Docter
 • IMDb puanı: 8.2

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.