Code 8 İnceleme

Code 8 İnceleme

Code 8, küçük bir suç işledikten sonra militarize olmuş bir polis gücüyle çatışan, özel güçlere sahip umutsuz bir genci konu alan bir bilim kurgu filmi.

Aslında Code 8, 2016 yılında yayımlanan bir kısa film projesiydi. CW’nin Arrow dizisinden bildiğimiz kapüşonlu Oliver Queen abimiz (Stephen Amell) ve yine CW’nin Tomorrow People dizisinin barşolü Stephen Jameson (Robbie Amell) Code 8’in bel kemiği. Neden bel kemiği? Çünkü bu iki oyuncu, kısa filmin genişletilmiş versiyonunun çekilmesi adına 2016 yılında bir bağış kampanyası başlatıyorlar. Indiegogo kitle fonlaması kampanyası ile 2,4 milyon dolardan daha fazla bir bağış topluyorlar bu film için. Bu iki usta isim filmde başrol oynamanın yanı sıra filmi oluşturuyor, film için bütçe topluyor ve filmin yapımcıları arasında yer alıyorlar. Evet, filmin yapımcılarında bu isimler de geçiyor. Her ne kadar film, bir Jeff Chan filmi olsa da bu iki ismin oynadığı rol, sadece filmde kendilerine verilen roller değil hiç şüphesiz.

Code 8 Seyrederiz 4

Nüfusun %4’ünün doğuştan gelen süper güçlerle doğması dışında, çoğu şeyin bizimki ile aynı olduğu bir dünyada geçiyor film. Bu nüfustan, yani normalin dışındaki %4’lik kesimden kimisi elektiriği kontrol edebiliyor, kimisi zihinleri okuyabiliyor kimisi de nesneleri kaldırabiliyor… Doğal olarak topluma faydalı olabilecekleri gibi büyük bir dert de olabiliyorlar. Herkesin kendi tercihi tabii.

Başrolde yer alan Robbie Amell’in canlandırdığı Connor Reed abimiz, bu yeteneğini iyiye kullanmak isteyenlerden. Kendisine nasıl olduğu bilinmeksizin özel bir güç ile dünyaya gelmiş olan Connor Reed, annesinin tedavi olabilmesi adına çeşitli günübirlik işlerde çalışarak para kazanıyor. Fakat, özel polis ve silahlı dronların şehir içinde devriye gezmesi Connor abimizi oldukça zor duruma sokmakta. Çünkü, %4 oranla doğuştan süper güçlerle hayata gelen kişilerin günlük işlerde çalışmalarına izin verilmemekte. Lincoln City denen kalabalık bir metropolde yaşayan Connor Reed gibi güçlü bireyler – iş için mücadele etmeye ve hükümetin aleyhine ayrımcılığa maruz kalmaya zorlandı. Bu nedenle Connor, Lincoln City’nin en büyük uyuşturucu lordu Marcus Sutcliffe (Greg Bryk) için çalışan bir suçlu olan Garrett (Stephen Amell) tarafından yapılan yüksek maaşlı bir iş teklifi ile yepyeni bir serüvene adım atar.

Code 8 Seyrederiz 5

Genel olarak, filmin yönetmeni Jeff Chan ve filmin yazarı Chris Pare yol boyunca aşırı derecede kafa karıştırıcı açıklamalara girmeden, izleyiciyi fazla sıkmadan Code 8’in evrenini tanıtma konusunda oldukça iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Filmi izledikten sonra X-Men filmi pek çok konuda aklınıza gelebilir, bu gayet normaldir. Süper kahramanlık yeteneklerine sahip işçi sınıfı insanlar için yaşam şartlarının ne derece zorluklar getirebileceğini gözler önüne seren bu filmde, bu işçi sınıfı süper güçlere sahip insanları destekleyecek Charles Xavier benzeri yardımsever bir liderin yokluğu yerini mafyacılığa bırakıyor denebilir.

Genel olarak filmi beğensem de, filmin sonunda eksiklik hissettiğimi söylemek isterim. Filmdeki efektler ve sesler ne rahatsız ediciydi ne de muazzam denebilecek kalitedeydi. Ancak ortaya çıkan filme ve gösterilen emeğe 6.3 bir ortalama bana biraz acımasızca geldi. Peki sizler, Code 8’i izlediniz mi? Eğer izlediyseniz bizlere film hakkındaki yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın!

Total
0
Shares
Önceki
the witcher

Netflix’in yeni gözdesi: The Witcher

Sonraki
55eacb32f018fbb8f8971ff1

Yahudi soykırımı ve Nazi kamplarına dair en etkileyici 3 film