charlie kaufman

Charlie Kaufman, I’m Thinking of Ending Things için neden Netflix ile çalıştığını açıkladı

Charlie Kaufman, yeni filmi I’m Thinking of Ending Things için neden Netflix’i tercih ettiğini açıkladı.

Daha önce Martin Scorsese, David Fincher, Steven Soderbergh, Noah Baumbach gibi önemli yönetmenlerin projellerine destek olan Netflix, Oscar ödülü kazandığı Eternal Sunshine of the Spotless Mind ve Being John Malkovich, Adaptation filmlerinin senaryo yazarı aynı zamanda Synecdoche, New York ve Anomalisa filmlerinin yönetmenliğini yapan Charlie Kaufman ile I’m Thinking of Ending Things için bir araya geldi.

Toni Collette, Jesse Plemons, Jessie Buckley, David Thewlis gibi isimleri bir araya getirecek Ian Reid‘in Türkçeye Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum adıyla çevrilen psikolojik gerilim türündeki romanından uyarlanan I’m Thinking of Ending Things 4 Eylül’de Netflix platformu üzerinden izleyici ile buluşacak.

Film kız arkadaşını ailesi ile tanıştırmaya götüren Jake ile onu terk etmeyi düşünen kız arkadaşının arasındaki ilginç olayları ve çiftin ani bir güzergâh değişikliği yapması sonucu korku dolu yolculuğunu konu alıyor. Gerilim-korku türünde ilk kez ortaya bir film koyacak Charlie Kaufman yaptığı bir konuşma sırasında bu film için neden Netflix’i seçtiğini açıklarken, büyük stüdyoların filmleri mahvettiğini belirten açıklamalarda bulundu.

Charlie Kaufman

Kendisine özgürlük alanı tanıyan Netflix ile çalışmayı tercih eden Kaufman sözlerini şu şekilde dile getirdi:

“Birinin yönetmeme izin vereceği bir şey arıyordum ve bir kitaptan, çizgi romandan veya zaten var olan bir filmden uyarlanan bir şeyi yaptırmak çok daha kolaydır. Birlikte çalıştığım yapımcının Netflix ile anlaşması vardı. Netflix, filmi kitaptan daha az gerilim içeren bir şeye dönüştüreceğimi biliyor muydu bilmiyorum ve ben de bunu bildiğimi sanmıyorum. Kitap sizi önemli bir bilginin açığa çıkmasına doğru götürüyor ve bunun filmde çok bariz olabileceğini ve hayal kırıklığı yaratabileceğini düşündüm. Bir şeyler kelimelerde, görüntülerde olduğundan daha gizemli olabiliyor.”

“Oyalanıp deney yapabilirdim ama işler çok değişti ve her şey stüdyoların film yapmayı bırakıp, gişe başarısı vadeden yapımlara yöneldiği 2008 civarında oldu. Netflix gibi bir şeyin sinemacıları cezbetmesinin nedeni, bunları yapacak başka bir yer olmaması. İnsanların Netflix’in filmleri mahvettiğini söylemesi beni kızdırıyor çünkü hayır, filmler filmleri mahvetti, stüdyolar mahvetti ve gerçek bu.”

Başrollerini Breaking Bad ve Fargo gibi yapımlarda tanıyabileceğimiz Jesse Plemons ve Taboo, Wild Rose ve Beast yapımlarından dikkatimizi çeken Jessie Buckley paylaşıyor. 4 Eylül’de Netflix platformu üzerinden paylaşılacak film ile ilgili yeni gelişmelerden haberdar olmak için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.