enigma kapak

Biyografi nedir? 7 biyografik film

Biyografi filmi nedir?

Biyografik film kurgusal olmayan ya da tarihsel temelli bir kişinin, ya da insanların hayatını dramatize eden bir film türüdür. Bu tür filmler tarihi bir insanın hayatını gösterir ve filmin merkezinde karakterin gerçek adı kullanılır.

The Imitation Game (2014):

svg%3E

2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin yönetiminde olan Almanya’nın dünyayı kasıp kavurduğu dönemlerde yaşanmış gerçek bir hikayeyi konu alıyor ve Alan Turing adlı bir matematikçinin Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını anlatıyor. Hükümet tarafından bu iş için ülkenin en önemli matematikçileriyle beraber seçilen Alan Turing grubun en hırslısı, aynı zamanda en zekisidir. Ancak zeki olduğu kadar da anlaşılması zor biridir ve bu anlaşılmazlık, grubu ve çevresindekileri ile arasında sorunlara yol açacak aynı zamanda başını da belaya sokacaktır. Her şeye rağmen ülkesinin ve müttefiklerin geleceği ona bağlıdır ve Turing karakterinden ödün vererek takım çalışmasına katılmalı, bu şifreyi çözmelidir. Aynı zamanda bugün kullandığımız bilgisayar temelinin de bu şekilde ortaya çıktığı filmde belirtiliyor.

Başrollerinde Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Mark Strong ve Alex Lawther gibi isimler bulunan film En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı kazanmıştı.

The Pianist (2002):

svg%3E

Film Polonyalı piyanist Władysław Szpilman’ın hayatını konu alıyor.  Władysław Szpilman’ın kendi yazdığı otobiyografik kitabından uyarlanan filmde, Polonya’nın en genç ve parlak piyanistlerinden biri olan Władysław Szpilman ve ailesi evlerinden çıkartılarak yönetimi altında olan gettolara sürülmüştür. Tıpkı diğer 2. Dünya Savaşı Dönemi ve Nazi Yönetiminde olan bölgelerde yaşayan Yahudi’ler gibi Szpilman ve ailesi zorlu bir süreçten geçer. Ailesiyle birlikte bir trene bindirilecekleri sırada kendisini tanıyan bir Alman subayı tarafından, bulunduğu ortamdan uzaklaştırılarak hayatını kurtaran olayların başlangıcı yaşanmıştır. Elbette Yahudi olmasıyla birlikte dışarıda yaşaması da kolay olmaz. Uzun süren savaş döneminde bazen piyanistliğinin verdiği ünü kullanarak, bazen de karşısındaki için sadece bir insan olarak yardım edilerek hayatta kalmaya çalışır.

Başrollerinde Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Ed Stoppard, Jessica Kate Meyer ve Maureen Lipman gibi isimlerin yer aldığı film En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ının sahibi olmuştu.

Braveheart (1995):

svg%3E

Tarihi ve yarı kurgusal film William Wallace isimli İskoç bir şövalyenin gerçek hayat hikayesini mercek altına alıyor. Film, İngilizler’in İskoçlar üzerinde egemenlik kurduğu 13. yüzyılda daha çocukken ailesini İskoçya uğruna kaybeden William Wallace’ın karısının da İngiliz birlikleri tarafından öldürülmesinin ardından, intikam arayışının kısa zamanda ülkesinin özgürlüğü için acımasız bir savaşa dönüşmesini konu alıyor.

Mel Gibson, Catherine McCormack, Sophie Marceau, Angus Macfadyen ve Brendan Gleeson gibi isimlerin yer aldığı film En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere 6 farklı dalda Oscar kazanmıştı.

I Tonya (2017):

svg%3E

Film erken yaşta büyük başarılar elde etmiş ve birçok büyük skandalın öznesi olmuş Amerikan buz patenci Tonya Harding’in biyografisidir.

Buz patenine gönül vermiş ve hırslı bir sporcu olan Tonya buz pateni sporunda giderek yükselmektedir ve memnun edilmesi zor annesi, eski eşi Jeff Gillooly ile dengesiz ilişkileri ve hep daha iyi olmak adına kendini zorlaması gibi gerekçelerle stres içindedir. İki defa Olimpiyat ve iki defa da Skate America Champion ödülünü kazanan Tonya, eski eşinin de yardımıyla 1994 yılında ABD Şampiyonası öncesinde aynı dalda yarıştığı sporcu Nancy Kerrigan’ı sakatlaması için birini tutar. Ancak komplonun ortaya çıkması ile birlikte ödeyeceği bedeller Tonya için bir hayli zorlu olacaktır.

Başrollerini Margot Robbie, Sebastian Stan ve Allison Janney’nin yer aldığı film Annison Janney’e En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı.

The Theory of the Everything (2014):

svg%3E

The Theory of the Everything filmi, modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren önemli bilim insanı Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor. Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi’nin dehasıyla dikkat çeken bir öğrencisiyken 1965 ve 1991 yılları arasında evli kalacağı Jane Wilde ile tanışır. İkisinin mutlu birlikteliği, Hawking’e henüz 21 yaşındayken teşhisi konulan hastalıkla başka bir boyut kazanır. Tüm olasılıklara meydan okuyan çift evlenip çocuk sahibi olurlar. Yıllar Hawking’in hastalığını daha da şiddetlendirir ve sonunda ilişkilerinin sınırlarını zorlayan bir noktaya sürükler.

Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox, Emily Watson ve David Thewlis gibi isimlerin kadrosunda bulunduğu film Eddie Redmayne’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı.

The Social Network (2010):

svg%3E

The Social Network tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de de bir fenomene dönüşmüş sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayatını konu alıyor.

Bir Ekim gecesi, Mark Zuckerberg sarhoş kafayla Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve bunun acısını kampüsteki tüm kızların bilgisinin olduğu bir veri tabanında birleştirmek ister. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Mark sayfanın adına Facemash adını verir. Sitenin başarısı hızla yayılır fakat Mark’ın kadınlara olan nefreti ve bu yolda gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi’nin de tepkisi çeker. Bu durum sitenin evrilerek Facebook’a dönüşmesine olanak sağlar. Öncelikle yalnızca Harvard’da kullanılan Facebook, daha sonra diğer üniversitelerde de açılır ve Ivy League’den Silikon Vadisi’ne tüm dünyada yayılmaya başlar. Sosyal medya denince günümüzde akla gelen ilk uygulamalardan olan Facebook’un arkasında yatan gerçekler, oluşumunun öyküsü ve günümüz dünyasına sunduğu artı ve eksiler Mark Zuckerberg’in hikayesinden yola çıkılarak ele alınıyor.

Jesse Eisenberg, Armie Hammer, Andrew Garfield, Justin Timberlake, Rooney Mara ve Dakota Johnson gibi oyuncuların bulunduğu film En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Film Müziği ve En İyi Film Kurgusu olmak üzere 3 Oscar kazanmıştı.

Lincoln (2012):

biyografi

Film, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı olan ve kuzey eyaletlerinde 1861-1865 yılları arasında yaşanan iç savaşa öncülük eden Abraham Lincoln’un yaşamının son dönemlerini mercek altına alıyor. İç Savaş’ın hararetli günleri geride kalınca, Abraham Lincoln ile kabinesi arasında fikir ayrılıkları da ortaya çıkar ve en ciddi görüş ayrılığı ise kölelik konusunda yaşanacaktır.

Oyuncu kadrosunda Daniel Day-Lewis, Adam Driver, Tommy Lee Jones, Sally Field, Joseph Gordon-Levitt ve Dane DeHaan gibi isimlerin bulunduğu film Daniel Day-Lewis’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı kazandırdı ve yapım aynı zamanda En İyi Yapım Tasarımı Oscar’ı da aldı.

10 distopya filmi önerisi yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://seyrederiz.com/distopya-nedir/

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.