E915300E DEC2 4AC9 AF38 A89C5FEEC16C

Bir Ghibli klasiği Porco Rosso en iyi ödüllü film seçildi

Stüdyo Ghibli filmi Porco Rosso Annecy tarihindeki en iyi ödüllü film seçildi

1992 yılında Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği komedi-macera türündeki dünyaca ünlü film Porco Rosso (Kırmızı Kanatlar) birçok kişinin en sevdiği Ghibli filmlerinden.

svg%3E

İnternet üzerinden oy verenlerin yüzde 32’si diğer beğenilen özelliklere göre Miyazaki’nin klasiği Porco Rosso’yu (Kırmızı Kanatlar) seçti.

Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali, en iyi animasyon yapımlarından bazılarına en iyi onur verme tarihine sahiptir.

svg%3E

Ödüllerin 60. yıl dönümünü kutlamak için Annecy, inernet üzerinden Annecy tarihindeki en iyi filmin oylanmasını istedi.

İlk sıradaki Miyazaki’nin 1992 Studio Ghibli yapımı klasiği Porco Rosso, 1993’te ödülü kazanan ve bu anket için toplam oyların yüzde 32’sini alan oldu. Porco Rosso Fransa’da ilk kez 1995’te açıldı ve dublajda Jean Reno (Léon: The Professional) başrolü seslendirdi.

svg%3E

Fransa/Annecy’nin başlattığı bu oylamada oyların çoğunu alan birinci sıradaki Porco Sorro’dan sonra ikinci olarak Wes Anderson’ın “Fantastic Mr. Fox”,   üçüncü olarak Claude Barras’ın 2016 İsviçre-Fransa ücretimi stop-motion yapımı “My Life as a Zucchini” onu dördüncü olarak takip eden ise Jérémy Clapin’in 2019 filmi “I Lost My Body” oldu.

2020 Annecy Festivali Koronavirüs salgınından dolayı 15-30 Haziran tarihlerinde online olarak yapıldı ve ‘Kristal uzun metrajlı film ödülü’ Rémi Chayé’nin “Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary” (Calamity, a Childhood of Martha Jane Cannary filminin oldu.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.