Bıkmadan izleyeceğiniz en iyi 5 gerilim dizisi

MARIANNE season 1 screenshot 4

 

Korku- gerilim dizileri  izlemeyi seviyorsanız yaptığımız, en iyi beş gerilim dizisi listemize bakmadan geçmeyin. Hepsini izlemek isteyeceksiniz.

bs

5- Black Summer:

Korku dizilerini sıralamaya başlayacaksak zombi temalı dizilerden bahsetmeden geçemeyiz. 11 Nisan 2019 tarihinde yayımlanmaya başlayan Black Summer da bu kategoriye iyi bir örnek olur diye düşündük.

Zombi kıyamet olayı ile başlayan bu dizinin yan hikayesinde, şehir tahliye edilirken kızını kaybeden ve onu aramaya çıkan Rose’u görüyoruz. Bir de birbirini hiç tanımayan insanların hayatta kalmak ve sevdiklerini kurtarmak adına neler yapabilecekleri de var tabii… Dizinin belki de tek eksiği hikayenin bazı parçalarının eksik olması. İkinci sezonda hikayenin detaylarına biraz daha inerlerse tadından yenmez.

8 bölümden oluşan bu mini diziyi farklı çekim açıları, yaratıcı senaryosu ve başarılı başrol oyuncuları sayesinde tek solukta bitireceksiniz.

penny

4- Penny Dreadful:

Victoria Dönemi Britanyası’nda geçen Penny Dreadful; 2014 ve 2016 yılları arasında gösterilmiş 27 bölümlük bir dizidir. Senarist John Logan, Dr. Frankenstein, Dorian Gray ve Dracula gibi batı kültürünün korku, gerilim karakterlerini birleştirip onların hikayelerini tek bir senaryoda toplamıştır.

Oscar Wilde göndermeleri, şiirler, psikoloji ve mısır mitolojisinin işlenişi dizinin senaryosunun ne kadar akıllıca yazıldığının kanıtı niteliğinde. Ayrıca dizide, kadının toplumdaki yeri, Victoria Dönemi zamanında akıl hastaneleri gibi birçok farklı konuya da değinilmiştir.

En çok ilk ve ikinci sezonuyla beğeni toplayan Penny Dreadful da en iyi gerilim dizileri kategorimize adını yazdırıyor.

ahs

3- American Horror Story:

Bu kült dizi hakkında çok söylenecek fazla bir şey yok. Her sezonu farklı bir hikayeden oluşan  toplam 9 sezonuyla, izleyenlere adeta görsel bir şölen yaratmaktadır. Herkesin kendi karanlık tarafından bir şeyler bulabilmesi diziyi vazgeçilemez korku unsurlarından biri yapmıştır.

the haunting of hill house tv series

2-The Haunting of Hill House:

Gerilim ve korku türündeki kitapların babası Stephen King’den övgü alan ve Türkçeye “Tepedeki Ev” olarak çevrilen dizi, Netflix platformunda “Klasik gotik korku Tepedeki Ev romanının tüyler ürpertici ve modern bir uyarlaması” şeklinde tanımlanmıştır.

Temelde evde hapsolan hayaletlerin hikayesi gibi düşünülse de korku ögeleri, aile dramı, psikolojik çözümlemeleri, dizinin klişe olmadığını göstermek için iyi bir sebeptir. Dizinin alt metninde yetişkinlerin bastırılmış travmaları ve çocukların şoklarının aileye nasıl yansıdığı yer yer ağlatarak yer yer ise korkutarak seyirciye aktarılıyor. Büyük ihtimalle izleyenlerin bu diziyi neden bu kadar beğendiklerinin ve bağlandıklarının sebebi de bu olsa gerek.

Sürükleyiciliği ve adrenalin seviyesini her zaman üstte tutmasıyla Tepedeki Ev’i bir çırpıda bitireceksiniz.

marianne

1- Marianne:

13 Eylül 2019’da yayımlanan ve çok sağlam bir senaryosu olan Marianne, Fransa yapımı bir korku- gerilim dizisidir. Ana karakterimiz Emma, küçüklüğünden beri kabus gören bir yazardır. Büyüdüğü zaman ise kabuslarından kurtulmak için gördüklerini yazmaya başlar. Asistanına kabuslarının bu şekilde azaldığını söylese de hala kabuslar gördüğünü ama bunu kimseye anlatmadığını göreceğiz.

Kendisine musallat olan Marianne’yi yenmek için Lizzie adında bir karakter yaratır. Dizinin ilk bölümlerinde Marianne, Emma’nın kitaplarında geçen hayali bir karakter olsa da, ilerleyen bölümlerinde işlerin değiştiğini gözlemleyeceğiz.

Dizi seyircilerin merak duygusunu canlı tutmayı çok iyi başarıyor. Sekiz bölümlük diziye ilgi oldukça yoğun. Twitter gibi sosyal ağlarda izleyenler, dizinin tüyler ürpertici olduğunu hatta geceleri uyuyamadıklarını yazmışlar.

Marianne’nin bir korku filmi olduğunu düşünürsek aslında bu iyi. Eğer korku ve gerilim yapımlarından hoşlanıyorsanız. Marianne’yi kesinlikle izlemeniz gerek.

Total
0
Shares
Önceki
Ragnarok Netflix 13 Seyrederiz

Netflix Ragnarok dizisi oyuncu kadrosu

Sonraki
images 2

Las Chicas del Cable: Entrika, özgürlük ve nostalji