foundation

Asimov’un bilim kurgu serisinden uyarlanan Foundation’dan ilk fragman!

Foundation serisinin Apple TV+ uyarlamasının fragmanı yayımlandı

Isaac Asimov’un Türkçeye Vakıf adıyla çevrilen kült bilimkurgu serisinden uyarlanan Foundation’ın için Apple TV+ tarafından diziye ait ilk fragman yayımlandı.

Bilimkurgu edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Isaac Asimov‘un ödüllü kitap serisi Foundation, dizi uyarlaması ile ekranlara taşınıyor. Heyecanla beklenen Foundation dizisi için tanıtım çalışmalarına başlayan Apple, dijital platformunda izleyici ile buluşacak diziden ilk fragmanı yayınladı.

foundation

Yıllar sonra ana üçlemeye katılan iki prequel ve iki devam kitabı ile birlikte toplam yedi kitaptan oluşan Foundation serisi; insanların Samanyolu boyunca farklı gezegenlere yayıldığı bir gelecekte geçiyor. Hikayenin merkezinde ise Galaktik İmparatorluğun çöküşü sırasında insanlığı kurtarmak ve medeniyeti yeniden inşa etmek için matematiksel verileri kullanarak geleceği görme yeteneğine sahip hem tarihçi ve hem de matematikçi olan Hari Seldon’ın insanlığın bilgisini ve tarihini yok olmaktan kurtarmak için zorlu bir yolculuğa atılıyor. Ayrıca imparatorluğu kurtarmanın tek yolunun ona meydan okumak olduğunu keşfeden sürgünlerin macerasını konu edinecek.

Sherlock Holmes: A Game of Shadows, Mad Men, The Curious Case of Benjamin Button gibi dikkat çekici yapımlarda rol alan ve son olarak Chernobyl dizisindeki etkileyici performansı ile adından söz ettiren Jared Harris, dizide Hari Seldon’ı canlandırırken, Pushing Daisies ile çıkış yaptıktan sonra Halt and Catch Fire dizisiyle adından söz ettiren Lee Pace ise Galaktik İmparatorluk’un son imparatoru olan Brother Day’i canlandırıyor.

foundation

Foundation dizisi Apple TV+ platformunda izleyicilerle buluşacak

Jared Harris ve Lee Pace ikilisinin başrollerini paylaştığı birçok bilimkurgu eserinin ilhamı kaynağı olan Fondation dizisinin başyapımcılığını The Dark Knight, Man of Steel ve Batman v Superman gibi DC uyarlamalarından tanıdığımız David S. Goyer üstleniyor.

Yaklaşık iki buçuk dakikadan oluşan video için fragman değil de tanıtım videosu denilebilir. Çünkü fragmanın öncesinde bizleri dizinin başyapımcılığını üstlenen David S. Goyer karşılıyor:

“İnsanlar yaklaşık 50 yıldır Vakıf’ı çekmeye çalışıyorlar. Bu seri Star Wars’a da muazzam bir etkide bulunmuş, tüm zamanların yapılmış en muhteşem bilimkurgu çalışmalarından biri. Eğer insanların hayatlarını teknoloji ve iletişim yoluyla daha iyi hale getirmeyi umut eden bir şirket varsa, bu Apple’dır. Ve bu en çok da Asmiov’un yapmayı umduğu şeydi.”

foundation

Hari Seldon rolünde Jared Harris, Brother Day rolünde Lee Pace, Gaal rolünde Lou Llobell, Salvor rolünde Leah Harvey, Demerzel rolünde Laura Birn, Brother Dusk rolünde Terrence Mann ve Brother Dawn rolünde Cassian Bilton bulunduğu dizi toplamda 10 bölümden oluşacak. 2021 yılı içerisinde geleceği duyurulan dizinin çekimleri Koronavirüs salgını nedeniyle durduruldu.

Skydance Television tarafından Apple için hazırlanan dizi ile ilgili gelişmeler için sayfamızı takipte kalabilir, tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Seyrederiz, Türkiye’nin dizi ve film platformudur. Sitemiz üzerinden dizi ve filmlere dair haberler, incelemeler, öneriler, eleştiriler gibi çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.