Are You Afraid of the Dark?

Screenshot 20200204 200851 Gallery

Karanlıktan Korkuyor Musun?

Karanlıktan Korkuyor Musun adlı bu dizi bir Nickelodeon yapımı olup üç bölümden oluşuyor. Dizi, genel olarak Rachel adında bir kızın TMS adındaki korku hikâyeleri anlatmak için kurulan gizli grubuna katılımının onaylanması için kâbuslarından esinlenerek anlattığı bir korku hikâyesinin gerçekleşmesine dayanıyor.

Dizinin ilk bölümünde yaşanan olaylar Rachel’in anlattıklarına benzeyince, onun hikâyesinin gerçekleşmesinden şüphelenen grup üyeleri bunun bir tesadüf olduğunu düşünürler fakat ortak arkadaşları ortadan kaybolunca yapacak tek şeyin onu kurtarmak olduğunu düşünerek tıpkı Rachel’in hikâyesindeki gibi olan Kıyamet Karnavalı’nda buluşurlar. Ama bu yolda bütün arkadaşları silindir şapkalı adamın kontrolü altına girer ve yine hikâyede olduğu gibi karnaval sonrası kimsenin zihninde karnavala dair bir anı kalmamıştır, Rachel hariç. Rachel’in karnaval sahibi -aynı zamanda Rachel’in kâbuslarının da başrolü- ile ilgili tek bağlantısı büyük büyük babaannesinin o karnavalın ilk kurulduğu dönemde teknik aksaklıklardan dolayı yetim kalmasıyla ilişkilidir. Karnaval ilk kurulduğunda büyük bir yatırım kaybı yaşayan silindir şapkalı adam ruhunu şeytana satarak bir anlaşma yapar. Ölümsüzlük bahşeden şeytan aynı zamanda şapkalı adamı karnavala dair anıları unutma konusunda bağışıklığı olan bir kız konusunda uyarır fakat bu kişinin Rachel olduğunu söylemez. Rachel karnavaldan sonraki gün arkadaşlarına her şeyi en başından anlatarak onların güvenini tekrar kazanarak işe başlar ve sonra hep beraber karnavalın bir sonraki durağına doğru yola çıkarlar. Şapkalı adamı durdurmak için harekete geçen ekip bunu dizinin sonunda başarabilmiş mi onu da izleyip öğreneceğiz.

Kendi yorumuma gelecek olursak, dizinin hakkında bölümünü okuduğumda beklentilerimi yüksek tuttuğum bir dizi olan Are You Afraid of the Dark maalesef ki o kadar da etkileyici bir dizi değildi. Dizinin tanıtımlarında kullanılan “Anlattığınız bir korku hikâyesinin gerçek olması“ metni ilgi çekici gelebilir çünkü korku hikâyesi gerilimi işaret eder fakat dizide gerilime dair hiçbir şey yoktu, tabi palyaçolardan korkmuyorsanız. Aslında anladım ki anlatım ne kadar etkili olursa olsun sahneler dizinin içeriğini yansıtmıyorsa tanıtım metninin girilmesine de gerek yokmuş. Çünkü diziyi izlerken “Gerçekten bu durumu böyle mi kurtardılar, detaylar nerede?“ diye defalarca söylendiğim olmuştur. Ve bana kalırsa gösterime bir film olarak girmeliydi. Belki biraz daha masraf yapılsaydı dizi daha iyi olabilirdi fakat bu hâliyle yüksek bir başarı yakalayacağını düşündüğüm bir dizi değil. Okuduğum yorumlar genelde Nickelodeon yapımı bir ergen dizisi olduğu yönündeydi fakat asıl sorun bu değildi. Beğenmememin sebebi dizi üzerinde açıkca masraftan kaçındıklarının göz önünde olması ve bununla ortaya çıkan dizide zaman zaman şahit olabileceğiniz kopukluklar ve daha net betimlemelerin geçmesini istediğim pek çok sahne vardı. Örneğin, ana karakterlerin düşman tarafından olduğunu bildikleri kişiye sorgusuz güvenmeleri. Açıkçası bu sahne, açıklama isteyen bir sahneydi. İzlenmeye değer mi sorusuna gelince bana kalırsa gerçekten yapacak bir şey bulamadığınızda göz atabileceğiniz kadar iyi. Fakat dediğim gibi beklentilerinizi çok da yüksek tutmamalısınız yoksa ufak bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz .

Total
0
Shares
Önceki
images 3

Cadılar meclisi: AHS Coven

Sonraki
Chernobyl TV Miniseries 215362287 large

IMDB’ye göre 2019’da çıkan en iyi 10 dizi