Açlık Oyunları (Hunger Games) serisi izleme sırası

Aclik Oyunlari Serisi İzleme Sırası

Açlık Oyunları serisi izleme sırası içeriğimizde, serinin filmlerini hangi sırayla izleyebileceğinizden bahsettik. Açlık Oyunları izleme sırası için içeriğimizi okumaya devam edin.

Açlık oyunları serisi hangi sırayla izlenmeli?

  • Açlık Oyunları (2012)
  • Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak (2013)
  • Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1 (2014)
  • Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2 (2015)

Açlık Oyunları

IMDB: 7.2 – Fragman

Aclik Oyunlari 2012

Konusu: Panem ulusu, 12 bölgeye ayrılmıştır. Yaklaşık yetmiş yıl önce, toplamda 12 bölge Capitol’e karşı ayaklanır, ancak zenginlerin ve güçlü kesmin önünde başarısız olur. Bu başarısız isyanları içinse bir ceza seçilir.

Her yıl, 12 bölgenin her birinden, 12 ila 18 yaşları arasında, bir erkek ve bir kadın Açlık Oyunları adlı ulusal televizyonda yayınlanan bir etkinlikte yarışmak adına seçilirler.

Seçilen bu gençler Capitol’e getirilir, savaş için eğitilir ve yalnızca birisi hayatta kalana kadar ölümüne savaşmak üzere arenaya gönderilir. Açlık Oyunları; bir onur, cesaret ve fedakarlık yarışması olarak tanımlanır.

Bu hayatta kalma oyunu için seçilen erkek Peeta Mellark’a ise Capitol’e kadar eşlik edilir, eğitilir ve Açlık Oyunları için hazırlanır. Birkaç günlük eğitimin ardından tüm yarışmacılar savaş alanına gönderilir.

Katniss artık sadece avlanma becerilerine ve keskin içgüdülerine güvenebilir ve onlarla birlikte hayatta kalmak ve aşk arasında seçim yapması gerekiyor.

Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak

IMDB: 7.5 – Fragman

Aclik Oyunlari 2013

Konusu: 12. Bölgeden Katniss ve Peeta, 74. Açlık Oyunları’ndaki zaferlerinin ardından evlerine döndükten sonra, Başkan Snow Katniss’e yaklaşır ve ona oyunlardaki eylemlerinin isyana teşvik amacı taşıdığını açıklar.

Arkadaşlarını, ailesini ve 12. Bölge’yi tehlike altında tutan Snow, Katniss’e yaklaşan Zafer Turu’nu kullanmasını ve eylemlerinin Capitol’e karşı bir saygısızlık teşkil etmediğini insanlara yaymasını emreder, aksi takdirde ise tüm sevdikleri zarar görecektir.

Katniss ve Peeta, turları için yola çıkarlar. Yolculukları sırasında, Katniss’in akıl hocası Haymitch, oyunların kazananlarının gelecektekileri eğitmesi ve akıl hocalığı yapması gerektiğini söyler.

Zafer Turu sırasında Katniss, Başkan Snow’un daha önce söylediği gibi halk arasında bir ayaklanma hisseder. Bunu gören Başkan, daha fazla tehlike içerecek 75. Açlık Oyunları’nın kurallarını değiştirerek gücünü ispat etmeye çalışır.

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1

IMDB: 6.6 – Fragman

Aclik Oyunlari Alayci Kus Part 1

Konusu: Açlık Oyunları serisinin 3. filmi olan Alaycı Kuş Bölüm 1’de, 75. Açlık Oyunları arenası yıkılır. Katniss Everdeen, Beetee ve Finnick Odair kurtarılır ve ardından Capitol’ün altında olmayan ayrıca isyanın ilk başladığı Bölge 13’e götürülür.

Katniss, ailesini sağ salim bulduktan sonra isyanın lideri Alma Coin ile tanışır. Ardından Snow’un, Capitol’ün altındaki bölgelerin çoğunda yükselen isyanlar nedeniyle aldığı intikamın bir parçası olarak 12. Bölge’yi bombaladığını öğrenir.

Peeta ise Snow’un etkisi altında ve onun tutsağıdır. Snow, Peeta’yı ateş gibi yayılan isyanı sona erdirmek için manipüle eder. Tüm bunları gören Katniss ise Alaycı Kuş olmayı kabul eder ve isyan lideri ondan isyanın sembolü olmasını ister.

Katniss, bir şekilde 12. Bölge’yi ziyaret eder ve Panem’e yayılan isyan sayesinde Snow’u yenebileceğini fark eder.

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2

IMDB: 6.6 – Fragman

Aclik Oyunlari Alayci Kus Part 2

Konusu: Açlık Oyunları’nın son filmi olan Alaycı Kuş Bölüm 2’de, Katniss Everdeen ölümün eşiğine gelir. Önce beyni yıkanmış bir Peeta tarafından saldırıya uğrar, daha sonrasında ise Bölge 2’deki Capitol’ün cephaneliğine yapılan saldırıya katıldıktan sonra, Pugnax adında bir sivil tarafından vurulur. Ancak kurşun geçirmez Alaycı Kuş kıyafeti onu kurtarır.

Ayrıca Katniss, Capitol’ü işgale hazırlanan bir grup isyancıya yani Yıldız Takımı’na katılmak ister. Ancak Başkan Coin, Katniss’in bu kararını onaylamaz. Bunun üzerine 71. Açlık Oyunları’nın galibi Johanna, Katniss’in takımdakilerle tanışmasına yardım eder.

Katniss, grupla tanışır ve orada 65. Açlık Oyunları’nın erkek galibi Peeta ve Finnick ile tanışır. Panem vatandaşlarının zincirlerini kırmak ve Başkan Snow’un egemenliğini yok etmek amacıyla yakın arkadaşlarıyla birlikte çalışır.

Total
0
Shares
Önceki
Babylon

Babylon filmi konusu

Sonraki
Nightwing

Nightwing filminde Batman olacak mı? Yönetmen Chris McKay açıkladı